top of page
Ieškoti

„Ant gerumo sparnų“ 2022 m. meno akcija


„Ant gerumo sparnų“ 2022 12 20. Rosanos Lukauskaitės fotografija

Kaip ir kasmet, jau dvidešimt šeštąjį kartą vykstanti meno akcija „Ant gerumo sparnų“ pakvietė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narius dovanoti meno kūrinius, taip praturtinant VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kūrinių kolekciją, kurios ekspozicinis plotas yra ligoninės koridoriai, gydytojų ir slaugytojų kabinetai, palatos. Tai unikali, niekur Lietuvoje nekartojama akcija ir meno kūrinių kolekcija, kuri įprasminta dviejuose albumuose: ARS VITAE I ir ARS VITAE II. Klaipėdos jūrininkų ligoninę puošia jau per 600 meno kūrinių, kuriuos įstaigai dovanojo virš 130 Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus ir kitų menininkų.


Tapybos, grafikos darbai, akvarelės, mažoji skulptūra, formos plastika, keramika, metalo menas ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose. Pagal autorius ir technikas, metų laikus ir nuotaiką ligoninės galerijoje nuolatos rengiamos šių darbų parodos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje yra sukaupta didžiausia Klaipėdos krašto menininkų darbų kolekcija, o įstaiga juokais net vadinama labiausiai lankoma meno galerija šalyje.


Menininkų ir medikų draugystė prasidėjo 1996 m. po dailininkės Sofijos Kanaverskytės vizito naujai pastatytoje ligoninėje, kurios tuščios palatų sienos, žiūrint paciento-menininko akimis, jai pasirodė per daug niūros. Čia trūko jaukumo ir estetinį pasigėrėjimą sukeliančių objektų. Šiemet net 20 menininkų dalį savo kūrybos vėl nutarė įkurdinti ligoninėje. Ligoninės kolekciją papildė 26 nauji meno kūriniai, kurie buvo plačiau pristatyti tradicinės Advento popietės „Ant gerumo sparnų“ metu gruodžio 20 d.


Šiemet kūrinius dovanojo šie menininkai: Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė, Angelina Banytė, Klaudijus Pūdymas, Rytas Jurgelis, Antanas Garjonas, Danutė Žalnieriūtė, Juozas Vosylius, Daiva Ložytė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Daiva Dašenkovienė, Danius Drulys, Jolanta Vitkutė, Tatjana Simanaitienė, Sofija Kanaverskytė, Romualdas Inčirauskas, Petras Gintalas, Saulius Bertulis, Ernestas Žvaigždinas, Ingrida Mockutė-Pocienė ir Jonas Virbauskas.


Akcijos iniciatorė Sofija Kanaverskytė su labai nuoširdžia padėka nenuilstančiam ligoninės personalui padovanojo savo koliažą „Aukojimas“. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė tarsi iliustruodama sudėtingas šių laikų įtampas dovanojo savo metalo meno kūrinį „Iki paskutinio kraujo lašo“. Metalo dailininkas Danius Drulys ligoninei padovanojo savo skulptūrinį objektą „Praeitis“. Keramikė Daiva Ložytė padovanojo savo 3 vazų kompoziciją „Baltų ženklai“. Romualdas Inčirauskas ligoninės kolekciją papildė savo paveikslu „Ramus dėl aukso“, o Petras Gintalas – medaliu „Ernstas Vilhelmas Berbomas“. Tarsi dar prisimindami rudens grožį, Saulius Bertulis dovanojo kūrinį „Rudens lygiadienis“. Šaltąjį metų laiką savo kūriniuose įamžino Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė (diptikas „Atlydys“) ir Angelina Banytė „Gruodis I“ ir „Gruodis II“.


Tapytojas Rytas Jurgelis padovanojo šešis savo paveikslus: „Krantas“, „Natiurmortas“, „Namelis prie jūros“, „Apšviestas medis“, „Nešantis gėlę“ ir „Du angelai“. Klaipėdos miesto marinistinį unikalumą savo kūriniuose akcentavo dailininkė Tatjana Simanaitienė („Uosto realijos“) ir grafikė Danutė Žalnieriūtė („Bangose“). Irgi nenutoldamas nuo Klaipėdos krašto menininkams taip artimos pajūrio gamtos temos, tapytojas Juozas Vosylius ligoninei padovanojo paveikslą „Erškėtrožių žydėjimas“. Klaudijus Pūdymas savo kūrinyje „Nakties metamorfozė“ užfiksavo metafizišką tamsiojo paros laiko prigimtį. Gyvą klaipėdietišką tapybą akcijoje atstovavo Antano Garjono „Nukritęs obuolys“, Ernesto Žvaigždino „Senamiestis“ ir Jolantos Vitkutės „Tiltų gatvė“ iš ciklo „Klaipėdos gimtadienis“. Lyg norėdama visiems palinkėti vilties tapytoja Daiva Dašenkovienė padovanojo savo paveikslą „Šviesos pojūtis“.


Skulptorius Jonas Virbauskas, prisipažinęs, kad jautri iniciatyva paskatinusi jį dalyvauti tradicinėje popietėje, dovanojo savo marmuro ir granito figūrą „Obuoliukas“. Prie dovanojančiųjų prisijungė ir fotografė Ingrida Mockutė-Pocienė, padovanojusi savo fotografiją ant drobės iš serijos „Mutabor“.


Adventas yra pats geriausias laikas sustoti ir pamatyti tuos, kurie yra šalia, skirti jiems savo rūpestį ir šilumą. Pats Kalėdų laukimas yra savaime didelė šventė, suburianti mus bendram susikaupimui ir dvasingumui. Brangiausia dovana per Kalėdas ir yra pati galimybė parodyti savo širdies jautrumą ir dosnumą, o tai menininkams šiemet pavyko su kaupu. Telieka palinkėti, kad ši kilnumo ugnis degtų širdyse ištisus metus.

Comments


bottom of page