top of page
Ieškoti

Artėja didžioji šiuolaikinės juvelyrikos bienalė „METALOfonas“ ir ją lydinčios parodos Vilniuje

Rugsėjo 30 d., penktadienį, 17 val., Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaromas didžiausias šiuolaikinės juvelyrikos meno renginys Lietuvoje – VI tarptautinė šiuolaikinės juvelyrikos ir metalo meno bienalė „METALOfonas: VIETOS ATMINTIS“.


Jau šeštąjį kartą vykstančios bienalės pagrindinė daugiau nei šimto pristatomų menininkų iš viso pasaulio kūrinių idėjinė ašis – vietą ir žmogų supanti atmintis bei jos pėdsakai. Keičiant bei papildant bienalės formatą, atidarymo dieną lankytojams taip pat atveriamos dvi naujos personalinės parodos: Sigito Virpilaičio „Apie apyrankę“ Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje bei švedų juvelyrės Catarinos Hällzon „Grįžtu prie savo šaknų“ galerijoje „Vilnensis“.


„Kiekvieną kartą bienalė turi savo temą. Pagrindinis pavadinimas – METALOfonas savaime implikuoja metalo buvimą parodoje, ir, žinoma, nurodo į instrumentą, tačiau kaskart tas instrumentas suskamba kitaip. Šių metų tema yra „Vietos atmintis“, kilusi iš minties, kad kiekvienas mūsų turime vietas, kurios mums yra svarbios, kurios mus formuoja ir kuriose mes paliekame savo pėdsakus. Be abejo, mes jas atsimename. Tačiau galbūt ir vietos atsimena mus? Todėl ši bienalė yra ir apie atmintį, likusią pastatuose, prisiminimuose, gamtinėse medžiagose, ir apie grįžimą prie tradicijų. Tradicinių, užmirštų medžiagų naudojimą, savas technikas, tik tai vietai būdingas medžiagas. Neišvengiamai dabar tai susiję ir su karu: Ukrainoje yra tokių vietų, kurios jau ir liks tik atmintyje, vietų, kurių nebėra“, – pasakoja bienalės kuratorė Jurgita Ludavičienė.Parodoje menininkai savaip traktuoja pagrindinę temą. Bienalėje skleidžiasi didžiulė naudojamų medžiagų ir technikų įvairovė, apjungiama garso instaliacija, kurios autorė – muzikantė ir garso menininkė Marija Rasa Kudabaitė.


Pagrindinėje bienalės parodoje „Vietos atmintis“ pristatomi 116 dalyvių iš 24 šalių kūriniai. Pirmą kartą bienalę lydės ir personalinės parodos. S. Virpilaitis parodoje „Apie apyrankę“ ironiškai ir šmaikščiai iš netikėčiausių medžiagų kuria daugiau nei 40 apyrankių istorijas.

C. Hällzon kuria iš gamtinių medžiagų, vario, sidabro ir emalio, naudodama senovines metalo apdirbimo technikas ir bandydama grąžinti pamirštoms medžiagoms jų buvusią reikšmę, primindama, kad žmogus taip pat yra gamtos dalis.


Šių metų bienalės atidarymas bus pažymėtas pasirodymu – performansą atliks IV bienalės „METALOfonas: PARAŠAS“ dalyvis, juvelyras, performansų menininkas ir kuratorius Emmanuelis Lacoste iš Prancūzijos.- Pagrindinė bienalės paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje bus atvira lankytojams iki 2023 m. vasario 28 d.


- Catarinos Hällzon parodos „Grįžtu prie savo šaknų“ atidarymas vyks 18.30 val. galerijoje „Vilnensis“ (Dominikonų g. 7, Vilnius). Paroda veiks iki lapkričio 30 d.


- Sigito Virpilaičio paroda „Apie apyrankę“ Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje veiks iki 2023 m. vasario 28 d.


Kuratorė Jurgita Ludavičienė

Architektė Simona Sigita Paplauskaitė

Dizainerė Lina Bastienė


Organizatoriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, juvelyrikos mokykla-galerija „Vilnensis“


Partneris Vilniaus dailės akademija


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba


Informaciniai rėmėjai: 15min, MediaTraffic, portalas www.vilniausgalerija.lt

Komentarze


bottom of page