top of page
Ieškoti

Artėja penktoji „SALVE, VILNIUS“ paroda
2022 m. sausio mėn. 25 d. – kovo mėn. 28 d. Energetikos ir technikos muziejuje (Rinktinės g. 2, Vilnius) bus surengta penktoji „SALVE, VILNIUS“ paroda, skirta Vilniui, jo artėjančio 700 metų jubiliejaus proga. Dalyvauti šioje tęstinėje parodoje kviečiami ne tik profesionalūs Lietuvos dailininkai, ir ne vien vilniečiai, bet taip pat ir svetur gyvenantys lietuvių išeivijos dailininkai.


Jau penktoji „SALVE, VILNIUS“ ciklo paroda


Parodų „SALVE, VILNIUS“ ciklas prasidėjo 2018 m. Pirmoji paroda vyko Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, kaip „Menas interjerui“ dalis. Antroji paroda surengta 2019 m. „Domus galerijoje“. Trečioji paroda 2020 m. eksponuota Trakų Vokės dvaro sodybos Tiškevičių rūmuose. 2021 m., dėl kilusios pandemijos, ketvirtoji paroda kiek pakeistu pavadinimu „SALVE, VILNIUS, kitaip“ suorganizuota Vilniaus bernardinų bendruomenės centre.


Parodų ciklas skirtas Vilniaus 700 metų jubiliejui


Jau pats parodų ciklo „SALVE, VILNIUS“ pavadinimas byloja, kad visos ekspozicijos skirtos pasveikinti Vilnių artėjančio jubiliejaus proga. Sostinės jubiliejus pirmą kartą Lietuvos istorijoje bus švenčiamas 2023 m. sausio 25 d. Mat lygiai prieš 700 metų, 1323 m. sausio 25 d., Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino Vakarų Europos miestams lotynų kalba rašytuose laiškuose (6) Vilnius pirmą kartą paminėtas kaip Lietuvos sostinė.


Parodų ciklo pavadinimą įkvėpė Vilniaus mieste ant kai kurių senųjų gyvenamųjų pastatų įėjimų slenksčių dar išlikęs lotyniškas užrašas „SALVE“ (iš lot. k. „Sveiki“). Tai pagarbus kreipinys į namo šeimininką, gyventoją ar atėjusį svečią. Šie keliaspalviai smulkinto marmuro užrašai, atsiradę XX amžiaus pradžioje, – tai Vilniaus architekto Adamo Antono Filipowicziaus-Dubowiko inicijuotas ženklinimas.


Energetikos ir technikos muziejaus Katilų ir Turbinų salėse yra galimybė žaismingai išnaudojus erdves, sukurti intriguojančią parodos „SALVE, VILNIUS“ ekspoziciją, pasitelkus įvairių meno šakų atstovus.


Kviečiami tapytojai, skulptoriai, tekstilininkai ir tarpdisciplininio meno kūrėjai sukurti apskrito formato meno objektus: paveikslus, skulptūras, tekstilės objektus, instaliacijas ar performansus skirtus Vilniaus miesto unikalumui įamžinti.


Kaip ir anksčiau, taip ir dabar tęstinės parodos „Salve, Vilnius“ autoriams iškelta kiek neįprasta sąlyga: paveikslai turi būti ne stačiakampiai, o apvalių formų: tondas, ovalas, arka arba apskrita sfera. Be to, mažiausia paveikslo kraštinė, diametras – 100 cm. Skulptūros turi būti aptakių formų, tekstilė atitinkamai apvali ar išgaubta.


Apvalių formų meno objektai pasirinkti sąmoningai. Dekoratyvios apskritimo kompozicijos yra kilusios iš antikos ir vėlesnių renesanso laikų (tondai, plafonai, medalijonai, kartušai); (mozaikos, freskos, reljefai, vitražai, gobelenai). Tai puošnūs dekoratyvūs elementai interjeruose, eksterjeruose bei iškilmingos simbolinės kompozicijos vaizduojamajame mene.


Skulptūriškai aptaki meno kūrinių forma – tai ir užuomina į vingiuotas senamiesčio gatveles, į apvalias Vilniaus senosios architektūros detales. Grakštūs gotikiniai, barokiniai bažnyčių skliautai, kupolai, bokštai; klasicistiniai, ampyro stiliaus pastatai (Lietuvos respublikos prezidentūra, Chotkevičių ir Tiškevičių rūmai), dvarai, namai su arkiniais langais muzikaliai dera kalvotame Vilniaus miesto reljefe. Šiuolaikinės architektūros pastatai kartais darniai jungiasi (o kartais ir nesijungia) į harmoningą miesto panoramą. O sostinei būdingas daugiatautiškumas ir skirtingų kultūrų sambūvis formuoja ne tik unikalų miesto veidą, bet ir jo kismą, virsmą istorijos vingiuose. Maža to, gyvenantieji svetur taip pat jaučia Vilniui gilius sentimentus. Taigi nenuostabu, kad senasis Vilnius ne vienai kūrėjų kartai buvo, yra ir išliks įkvėpimo šaltinis.


Dialogas su miestu per meno kūrinį


Parodų ciklo organizatoriai viliasi, jog šie darbai leis meniškai apmąstyti kūrinių autorių santykį su Vilniumi bei per meno kūrinius leis užmegzti savotišką dialogą su miestu. Dalyvavimas šioje parodoje – tai išskirtinė proga dabarties menininkams, puoselėjantiems pagarbų dėmesingumą mūsų miestui, atsiskleisti sava vizualinio meno kūrėjo kalba ir apvalių formų autoriniuose darbuose kūrybiškai aktualizuoti Vilniaus legendines istorijas bei šiuolaikines menines kasdienybės sampratas, įprasminančias vilniečių tapatybę.

Parodos tikslas


Kryptingai tęsti Vilniaus kultūros kelią, paliekant ženklius pėdsakus miesto istorijos puslapiuose: tikima, kad svarbūs Vilniaus istorijos artefaktai, nūdienos kūrėjų sutalpinti į aptakų apvalų formatą, virs nauja istorija


Darbų nuotraukas ir metrikas (pavadinimas, sukūrimo data, atlikimo technika, medžiaga, matmenys) prašome siųsti el. p.: salvevilnius@gmail.com iki 2021 m. gruodžio 31 d. Bus pranešta apie dalyvavimą parodoje.

Tapybos darbai turi būti paruošti eksponavimui ant sienų. Skulptoriai pjedestalais turės pasirūpinti patys. Tekstilės eksponavimas derinamas kartu.


2022 m. sausio 17 d. nuo 10 val. prašome pristatyti darbus į Energetikos ir technikos muziejų (Rinktinės g. 2). Muziejaus komunikacijos koordinatorė Gintarė Urniežė (852754312) gintare@etm.ltParodos kuratorius

Ričardas Zdanavičius

mob.: 861812159Paroda yra viena iš Vilniaus 700-ojo jubiliejaus iniciatyvų. Kelerius metus organizuojama šventė kuriama partnerystės principu. Daugiau apie programą – projekto tinklalapyje www.700vilnius.lt.

Comments


bottom of page