top of page
Ieškoti

„ArtVilnius’23“ Jūratės Mykolaitytės tapyba ir Aliaus Berdenkovo skulptūrinės plastikos darbai

Spalio 13–15 dienomis Kauno galerija „Aukso pjūvis“ šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’23“ 5 salėje, 5.31 stende, pristato dviejų menininkų kūrybą – tai Jūratės Mykolaitytės tapybą ir Aliaus Berdenkovo skulptūras. Lankytojai turės puikią galimybę pamatyti pirmą kartą meno mugėje „ArtVilnius“ pristatomą vienos stipriausių lietuvių menininkės Jūratės Mykolaitytės kūrybą ir – naujausius, dar niekur neeksponuotus, itin intertekstualius dailininko Aliaus Berdenkovo skulptūrinės plastikos darbus.


Tarp irrealybės ir miesto

Jūratė Mykolaitytė „Nugalėtas“. Aurimo Strumylos nuotrauka

Žvelgdami iš šiuolaikinio lietuvių meno lauko, dailininkės Jūratės Mykolaitytės tapyba esti tarsi koloristinių tradicijų ir abstrakcionizmo manieros paraštėse, tarsi nutolusi nuo konceptualiojo meno, t. y. to, kas būtų madinga. Drobėse pastebimas literatūriškumas ir stiprios metaforos tampa išskirtiniu autorės bruožu. Jūratės Mykolaitytės paveiksluose žiūrovas kaskart yra įtraukiamas į fantastinį miestą, kupiną ryškių Vilniaus ir Užupio motyvų, sapnų ir svajonių, vilčių ir nusivylimų.


Per įvaizdžių transformacijas tapytoja Jūratė Mykolaitytė paveikslų plokštumoje konstruoja irrealų pasaulį, kuriame dominuoja daiktiškumas ir vizionieriškumas, architektūros ir interjero elementai. Tapytoja (su)gretina realius vaizdus su iliuzijomis, kur išryškėja plokštumos ir erdvės santykiai, koloritas ir šešėliai, kas ypač susiję tarpusavyje.


Šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ tapytoja Jūratė Mykolaitytė savo paveikslus pristatys pirmą kartą. Čia žiūrovas pamatys įvairaus laikotarpio darbus ir vienus iš naujausių. „Mugė – tai puiki galimybė savo darbus pamatyti tarp kitų autorių, platesniame, ne tik Lietuvos kontekste. Visada nudžiungu, pamačiusi kitų kūrybą, kurioje yra man artimi plastiniai dalykai arba nustebina menininkai nauju, netikėtu požiūriu. Ir, be abejo, mugė – tai šventė, proga susitikti ir pabendrauti su rečiau matomais draugais menininkais“, – nuotaikomis apie dalyvavimą šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ dalinasi tapytoja Jūratė Mykolaitytė.


Ironija persmelkti darbaiAlius Berdenkovas „Guolis“. Aurimo Strumylos nuotrauka

Šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’23“ galerijos „Aukso pjūvis“ ekspozicijoje taip pat skulptūrinės plastikos darbus eksponuos vienas įdomiausių pastarojo dešimtmečio mažosios plastikos atstovų Alius Berdenkovas. Jis mugėje pristatys savo naujausias skulptūras, kurioms netrūksta ironijos ir švelnaus sarkazmo. Aliaus Berdenkovo kūryba – itin intertekstuali, gausi mitinių ir biblijinių nuorodų, renesanso ir manierizmo estetikos.


Dailininkas Alius Berdenkovas kūryboje remiasi klasikine ir modernistine skulptūros samprata. Taip autorius skulptūrose kuria itin metaforišką šiuolaikinį personažą. Autoriaus mažoji plastika išsiskiria preciziška kūno anatomija ir realistiška plastika, ekspresyviomis kūno pozomis ir nuotaikomis. Dažnai Aliaus Berdenkovo skulptūras norisi pavadinti „nepatogiomis“, nes jos nepataikauja žiūrovui, o parodo jo netobulumus ir ydas. Skatina čia ir dabar susitapatinti su skulptūroje pavaizduotu personažu.


Dailininkas Alius Berdenkovas mugėje pristatys iš medžio sukurtus mažosios plastikos darbus, kurie esti itin intertekstualūs ir išraiškingi. „Dalyvauti šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ su „Aukso pjūvio“ galerija man, pirmiausia, tai puiki galimybė publikai parodyti savo naujausius darbus. Norisi, kad per mano gana ironiškus mažosios plastikos darbus žiūrovas galėtų kritiškai ne tik save (į)vertinti, bet ir supančią tikrovę, o gal net ir visuomenę?“, – žiūrovams intrigą palieka dailininkas Alius Berdenkovas.


Galerija mugėje dalyvauja nuolatos


Meno galerija „Aukso pjūvis“ – tai nuo 2005 metų veikianti privati Kauno galerija. Šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ dalyvauja nuo pat 2009-ųjų, kai mugė buvo surengta pirmą kartą. Čia galerija sėkmingai pristatė Aldonos Gustas, Aliutės Mečys, Jovitos Aukštikalnytės-Varkulevičienės, Agnės Deveikytės-Liškauskienės, Sauliaus Paliuko, Laimos Drazdauskaitės, Šarūno Šimulyno, Romualdo Balinsko, Violetos Rudinskaitės-Juodzevičienės, Kazimiero Sigito Straigio ir kitų kūrybą.


„Aukso pjūvis“ aktyviai vykdo profesionalią veiklą – nuo galerijos įkūrimo surengė daugiau kaip 500 lietuvių ir užsienio menininkų tapybos, grafikos, keramikos, juvelyrikos, fotografijos, skulptūros, tekstilės, stiklo meno parodų bei projektų. Galerija aktyviai bendradarbiauja su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi, Nacionaliniu Kauno dramos teatru, Gelgaudiškio dvaro rūmais, Kauno rajono muziejumi ir t. t. „Aukso pjūvio“ galerija yra Lietuvos meno galerininkų asociacijos (LMGA) narė.


Astijus Krauleidis-Vermontas

Comments


bottom of page