top of page
Ieškoti

Gabrielės Aleksės ir Petro Lincevičiaus paroda „Prosakmė“ galerijoje „Meno parkas“


Kviečiame į menininkų Gabrielės Aleksės ir Petro Lincevičiaus parodos „Prosakmė“ atidarymą, kuris įvyks rugpjūčio 10 d. (ketvirtadienį), 18 val., galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas).


Ši paroda – vieta. Tai siekis mąstyti apie tai, kaip gyvenimas konkrečiose geografinėse vietovėse ir jų istorijos sluoksniai palieka pėdsakus/įspaudus tolesnio asmenybės vystymosi ir vidinio pasaulio kismo branduolyje. Tai mąstymas iš konkrečios vietos ir mąstymas apie ją tuo pačiu metu. Tai suvokimas, kad konkreti geografinė vieta yra tapusi mąstymo, tapatumo, savimonės žeme. Petrui Lincevičiui ši žemė yra Šilavoto kaimas, o Gabrielei Aleksei – Plokščių kaimas ir jame esanti močiutės sodyba. Tai vietos, kur ne tik gyventa ar leistos vaikystės vasaros, bet ir protėvių įgyventos, įmintytos vietos, savotiškas giminės palikimas. Užsimezgusio ryšio su ten esančia jusline aplinka, narpliojimas ir mėginimas išgirsti tai, ką filosofas Arvydas Šliogeris įvardijo prosakme, kuri gali būti apibūdinama kaip iki kalbinė tikrovė. Tai neartikuliuota kalba, kokia kal̃ba: žemė, akmenys, upės, medžiai.


Ir nors tose vietovėse tiek Petras, tiek Gabrielė nuolatos nebegyvena, atstumas suteikia galimybę į šią situaciją žvelgti vidiniu žvilgsniu. Neromantizuojant ar nostalgiškai, tačiau permąstant, ieškant atsakymo, kokiu būdu aplinka įsirėžė į savimonę. Konkrečios vietos įbrėžimas neapsiriboja vien jos erdvine konfigūracija. Tai dialogas ir susitapatinimas, kai aplinka tampa tiek vieta, tiek ir personažu. Brangi vieta, būtina vieta – namai. Tačiau kokie jie? Nuolat statomi, perkuriami, permąstomi. Minčių namai ir namai mintims. Parodos ekspozicija paremta namo struktūra, kiekviename galerijos aukšte plėtojama atskira pasakojimo dalis:


Pirmasis aukštas – vaikystės vizija. Čia prisiminimai susilieja su sapnais, vaizduote, pasakišku pasaulio suvokimu.


Antrasis aukštas – sąmoningas protas. Tai suaugusiojo santykis su jį supančia aplinka. Kai stojama į akistatą su racionaliuoju pasaulio sandaros aspektu.


Palėpė – svajonės, troškimai. Jungiamas tiek pasakiškas, tiek racionalus pasaulio matymas. Tai žmogaus vizijų skverbimasis į ateitį, prasmingumo ir laimės troškimas.


Ši paroda – tai statomi namai iš atskirų detalių, kuriuose fiksuojamos žemiškos ir nežemiškos, apčiuopiamos ir neapčiuopiamos vietos ypatybės. Tai reakcija į šių vietų kultūrinį, ekologinį, istorinį ir dvasinį pobūdį.


Kviečiame užeiti, jauskitės kaip namuose.Paroda galerijoje „Meno parkas“ veiks iki rugsėjo 7 dienos.

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga, Mindaugas Naudžiūnas.


Galerija „Meno parkas“

Rotušės a. 27, LT-44279 Kaunas, Lietuva

galerija@menoparkas.lt

www.menoparkas.lt

Comments


bottom of page