Liepos 23–24 d. 18:30 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) vyks Justės Kostikovaitės, Laimos Kreivytės ir Eileen Myles (JAV) performansų serija „Gimbutas Street Band“. Performansus lydės tekstų ir vaizdų instaliacija, kuri veiks galerijos fasade visą rugpjūčio mėnesį. Kūrinys yra Vilniaus performanso meno bienalės (VB23) programos dalis, koprodiusuojamas Pamėnkalnio galerijos.
„Gimbutas Street Band“ (angl. „Gimbutienės gatvės muzikantų grupė“) – tai bendras poetinis ir muzikinis performansas bei instaliacija languose, sukurti poet, rašytoj Eileen Myles (asmenvardis they / them, nenurodantis lyties), kuratorės Justės Kostikovaitės ir menininkės, poetės bei meno kritikės Laimos Kreivytės. Kūrinys sumanytas kaip įsivaizduojamas pokalbis su a. a. lietuvių archeologe ir antropologe Marija Gimbutiene, žinoma dėl savo teorijos apie taikią, egalitarinę, gamtą gerbiančią matristinę neolitinės Europos visuomenę, egzistavusią prieš patriarchalines indoeuropiečių karių visuomenes, vis dar dominuojančias mūsų vizijas apie praeitį ir tebeveikiančias dabartį. Performansu siekiama laikinai užimti viešąją erdvę ir pakeisti esamą gatvės pavadinimą iš Jogailos – Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos-Lietuvos karaliaus, 1387 m. pakrikštijusio Lietuvą ir taip pabaigusio pagonybės erą – į Gimbutienės, taip pagerbiant šią feminizmo ikoną ir mokslininkę, savo gyvenimą pradėjusią ir dalį svarbiausių vaikystės metų praleidusią viename iš šios gatvės pastatų. „Gimbutas Street Band“ destabilizuos nuspėjamai įlytintą urbanistinę Vilniaus gatvių ženklinimo sistemą. Performansu bus mėginama prisišaukti ir pačios Marijos Gimbutienės dvasią, apraudoti ir trikdyti kasdienį pėsčiųjų eismą, taip sukuriant ryškų komedinį feministinį spektaklį apie bent trumpam pagerėjusią istorinę ir įsisenėjusią patriarchalinę Vilniaus urbanistinę būklę.
Laima Kreivytė (g. 1972 m. Vilniuje) – Vilniuje gyvenanti tarpdisciplininė menininkė, kuratorė ir rašytoja, viena iš queer feministinio menininkių kolektyvo „Cooltūristės“ įkūrėjų. L. Kreivytė yra išleidusi dvi poezijos knygas – „Sapfo skai(s)tykla“ (2013) ir „Artumo aritmetika“ (2019), taip pat parengė knygas apie menininkus Mariją Teresę Rožanskaitę, Jurgą Barilaitę ir Kęstutį Zapkų. Ji kuravo daugybę parodų Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų – „Baltijos mitologija“ 3-ojoje Prahos bienalėje (2007), Lietuvos paviljonas 53-ojoje Venecijos bienalėje (2009), „M/A\G/M\A. Kūnas ir žodžiai italų ir lietuvių menininkių kūryboje“ Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje (2017) ir Nacionaliniame grafikos centre Romoje (2018).
Eileen Myles (g. 1949 m. Kembridže, JAV) gyvena Niujorke ir Marfoje, Teksase, kur rašo poeziją, prozą ir su menu susijusius straipsnius. Dėl savo praktikos rašyti vernakuliariosios kalbos pirmuoju asmeniu, E. Myles iškilo tarp labiausiai pripažintų savo kartos rašytojų. 2022 m. leidykla „Grove Press“ išleido E. Myles sudarytą literatūros apie nejaukias ir apgailėtinas mūsų gyvenimų akimirkas antologiją „Pathetic Literature“, kurią sekė 2023 m. balandį išleistas poezijos rinkinys „Working Life“. Tarp E. Myles prozos kūrinių – „Chelsea Girls“ (1994), „Cool for You“ (2000), „Inferno (a poet‘s novel)“ (2010) ir „Afterglow“ (2017), tarp poezijos knygų – „Evolution“ (2018) ir „I Must Be Living Twice: New and Selected Poems 1975-2014“, o straipsniai ir esė apie meną surinkti į rinkinį „The Importance of Being Iceland: Travel Essays in Art“ (2009 m.). E. Myles taip pat fotografuoja – šios kūrybinės praktikos vaisiai buvo pristatyti Niujorko galerijoje „Bridget Donahue“ ir „Schoolhouse Gallery“ Provinstaune. E. Myles super-8 juostos formato kelio filmas „The Trip“ yra patalpintas „YouTube“ platformoje.
Justė Kostikovaitė (g. 1980 m. Vilniuje) – nepriklausoma kuratorė, dirbanti ir kaip vietokūros, tvarumo ir bendruomenių įtraukimo projektų iniciatorė. 2021 m. Lietuvos nacionaliniame muziejuje dirbo atidarant parodų erdvę „Istorijų namai“. J. Kostikovaitė itin domisi įvairiais kolektyvinių žinių mainų formatais ir yra inicijavusi keletą menininkų rezidencijų projektų, tarp jų – „AIROOM“ Londone ir Vilniuje, „MaloniojiAIR“ Vilniuje ir Berlyne ir kt. Dirbdama Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje, ji glaudžiai bendradarbiavo su įvairiomis Britanijos meno institucijomis, tokiomis kaip „Delfina Foundation“, „BALTIC“ šiuolaikinio meno centru, „Collective Gallery“ Edinburge, „CCA Derry~Londonderry„ ir „Somerset House Artists Studios“. Jos naujausi kuruoti projektai – Nikitos Kadan paroda „Skin & Shell“ „Lewben Art Foundation“ Vilniuje ir „Roots to Routes“ tarptautinėje parodoje „Manifesta 13“ Marselyje.
Renginys laisvas ir nemokamas.
Rengėjas – Vilniaus performanso meno bienalė, koprodukcija – Pamėnkalnio galerija.
Rėmėjai: Lietuos kultūros taryba, Integrity PR, Lietuvos dailininkų sąjunga.
Vilniaus performanso meno bienalė (VB23) vyks liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. viešose ir pusiau viešose Vilniaus erdvėse. Ši bienalė – vienas svarbiausių 2023 m. renginių, skirtų atšvęsti Vilniaus 700 metų jubiliejų. Jubiliejinę programą inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė ir kuruoja oficiali Vilniaus miesto verslo ir turizmo plėtros agentūra „Go Vilnius“.
VB23 organizatorius – Vilniaus miesto galerija „Meno niša“, meno vadovė – Neringa Bumblienė. VB23 finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos kultūros taryba. Pagrindinis bienalės partneris – „JCDecaux Lietuva“.
Comments