top of page
Ieškoti

Klaipėdos galerijoje išskirtinis įvykis – paroda „90. Dalyvauja autorius – Valerijonas Juzėnas“


© Valerijonas Juzėnas. Dekoratyvinis sienos projektas „Mintis“, M1:3, 115x97cm, 1975.

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus Klaipėdos galerijoje (Bažnyčių g. 6) birželio 16 d., penktadienį, 17 val. atidaroma Valerijono Juzėno kūrybos paroda „90. Dalyvauja autorius – Valerijonas Juzėnas“, skirta autoriaus 90-ajam jubiliejui. Parodos kuratorė – Neringa Poškutė–Jukumienė.

Taikomoji dailė Lietuvos meno lauke šiandiena užima savotišką podukros vaidmenį. Akivaizdu, kad taikomoji meno kūrinio funkcija nėra tokia aktuali kaip anksčiau, o ir pats terminas laikomas atgyvenusiu. Šeštajame ir septintajame dešimtmetyje dailininkų kūryba buvo paremta taikomąja funkcija, geometrinių formų stilizacija, saiku ir lakoniškumu. Tai tapo tam tikru būdu atsikratyti iliustratyvaus, pokariu įsitvirtinusio kūrybinio metodo. Tačiau supaprastintas vaizdas, funkcionavęs kaip modernumo etalonas, ilgainiui pradėjo trukdyti perteikiant individualizuotą pasaulėvaizdį. Stilizuotam kūriniui stigo laiko ribų, jis neįsileido ironijos, tragikomiškumo, sudėtingų būties problemų, kurios buvo aktualios aštunto ir ypač devinto dešimtmečio žmogui. Kita vertus, žvelgiant retrospektyviai, geometrizuota kompozicija išlieka ne tik aktuali, bet ir atitinkanti šiuolaikinį įvaizdį.

Valerijonas Juzėnas gimė 1933 metais Panevėžio rajone. 1957–1962 m. mokėsi Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume ir įgijo dailiojo medžio apdirbimo specialybę. 1962–1976 m. gyveno Kaune, dirbo Kauno „Dailės“ kombinate dailininku. Į Klaipėdą atvyko 1976 metais ir nuo tada dirbo Klaipėdos „Dailės“ kombinate. Dailininkas, kartu su skulptore Violeta Skirgailaite buvo vienu iš aktyvios dailininkų bendruomenės sukūrimo iniciatorių. Valerijonas Juzėnas daugiausia yra sukūręs dekoratyvių medžio kūrinių, skirtų įvairiems interjerams. Autorius taip pat kūrė pramoninės dailės etalonus, suvenyrus, prizus.


© Valerijonas Juzėnas. „Kvadratas“, 80x80 cm, 2006.

Valerijono Juzėno kūryba – ritmiškų motyvų kartojimas, pagrįstas dekoratyviomis kompozicijomis. Jiems būdinga medžio faktūrų ir tekstūrų paviršių optinė žaismė. Natūrali ir vos tonuota medžio spalva per laiką įgavusi dar papildomų atspalvių yra stulbinanti, laikui nepavaldi, retrospektyviai nenagrinėjama. Pasak menininko, jo kūriniai kuriami naudojant jau panaudotų medžiagų atliekas, kurios paprastai utilizuojamos. Autoriui sureikšminant ir atsakingai įkomponuojant šias dalis paveiksluose bei kituose objektuose, jo kūrybiniai procesai (taip pat ir kūriniai) neišvengiamai paliečia tvarumo bei savirealizacijos klausimus.


Parodos atidarymo dieną, minint autoriaus 90-ąjį gimtadienį kviečiame susitikti ir permąstyti laikmečio įtaką kūrybos aktualumui, plačiau susipažinti su kartais nepelnytai pamirštais menininkais bei jų kūrybiniais įvaizdžiais. Galerijoje bus pristatyta beveik dvidešimt medžio kompozicijų kvadrato formos paveiksluose, keletas mažosios skulptūrinės formos objektų ir aksesuarų kolekcija.


Kuratorė Neringa Poškutė–Jukumienė


Paroda veiks iki liepos 8 d.

Organizatorius – LDS Klaipėdos skyrius.

Rėmėjai – Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.


Galerijos darbo laikas:

trečiadieniais–penktadieniais 12–19 val., šeštadieniais 11–16 val.

Sekmadieniais–antradieniais ir valstybinių švenčių dienomis galerija nedirba.


Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami įvairiose medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais.


Daugiau informacijos:

Neringa Poškutė–Jukumienė, el. p. klaipeda.lds@gmail.com, tel. +370 675 85502

Comments


bottom of page