top of page
Ieškoti

Kvietimas dalyvauti VII-joje Vilniaus keramikos meno bienalėje ,,(AL)chemija“


2022-aisiais metais LDS Vilniaus keramikos sekcija kartu su galerija ,,Arka“ organizuoja jau septintąją konkursinę Vilniaus keramikos meno bienalę, kurios tema – ,,(AL)chemija“. Bienalė tęsiama nuo 2010 metų, kai buvo inicijuota tuomečio LDS Vilniaus keramikos sekcijos pirmininko Gvido Raudoniaus, idant Lietuvos keramikos menas būtų plačiau reprezentuojamas. Tęsiant projektą, šiais metais iki spalio 2 d. (imtinai), menininkai kviečiami teikti kūrinių pasiūlymus parodai, kurie atlieptų paskelbtą temą, pagal vieną iš trijų žemiau nurodytų gairių, ir atkreiptų dėmesį tiek į keramikos meno tendencijas, tiek į bendrą globalių aktualijų foną.


Suformavus bienalės kolekciją bus skiriamos 3 prizinės vietos ir 5 diplomai (komisija ir nuostatai išvardyti žemiau). Pirmos vietos laimėtojas bus apdovanotas Liudviko Strolio vardo premija ir kvietimu surengti personalinę parodą 8-ojoje Vilniaus keramikos meno bienalėje.


Tema:


Alchèmija (vid. a. lot. alchymia < arab. Al-kīmiyā’) - medžiagų cheminių kitimų tyrimų kryptis, kuria siekta vienas medžiagas paversti kitomis, ypač paprastus metalus tauriaisiais (auksu, sidabru).

Virsmai, transformacijos bei kaita vyksta tiek keramikos kaip meno rūšies ir technologinių jos apraiškų pavidalu, tiek ir filosofiniu, metafiziniu lygmeniu. Todėl bienalės tema „(Al)chemija“ apjungia šias gaires:


1. Pirmoji gairė – metafizinė žodžio alchemija interpretacija. Alchemikai ne tik ieškojo transformacijos būdų auksui iš kitų metalų išgauti, bet norėjo sukurti naujų medžiagų: almagestą (universalųjį tirpiklį), panacėją (vaistą nuo visų ligų), gyvybės eliksyrą. Ambicingiausieji iš jų siekė ne tik žmogų paversti nemirtingu, bet ir prilygti Kūrėjui, sukurti naują gyvybės formą.


Menininkai ne veltui vadinami kūrėjais. Mintį, t. y. kūrinio nematerialią idėją, jie materializuoja, paverčia meno kūriniu, objektu, ją įdaiktindami. Mintis įsikūnija medžiagoje.


2. Antroji temos gairė nurodo į kaitos ir transformacijos procesus, iššauktus inovacijų ieškojimų ir eksperimentavimo, susijusio su keramikos meno cheminėmis ir fizikinėmis ypatybės, jų unikalumu, keramikos išskirtinumo išryškinimu kitų žanrų kontekste. Pasitelkiant tam tikras priemones ir būdus, specifines žinias, keramikos mene vyksta cheminės transformacijos, žiūrovui galinčios atrodyti magiškomis, kurių neretai neįmanoma iki galo numatyti, tačiau būtent ši netikėtumo savybė tveria naujas raiškos formas, tokiu būdu atskleidžiant keramikos kaip tam tikra prasme spekuliatyvaus alchemijos mokslo apraiškas. Ši gairė skirta ir reprezentuoti technologinius įgūdžius, autentiškus eksperimentus, kurie atskleidžia materijos evoliuciją, galimybę keistis, degimo procesų niuansus, pristato keramiką kaip įgudusio kūrėjo valdomą, tačiau ne visada iki galo pažabojamą meno sritį. Transformacija, materijos kaita, netikėtumo atsiradimas, medžiagos virtimas kita išrandant naujų jos panaudojimo būdų, inovacijų kūrimas, įvairūs eksperimentai, cheminių medžiagų ir procesų akcentavimas, technologinių subtilybių išryškinimas, autorinės technikos reprezentavimas.


3. Trečioji gairė koduoja dabarties kaip alternatyvaus laiko (AL) koncepciją. Žmonių rutina transformavosi, įgavo kitokių pavidalų, socialinis ir kultūrinis gyvenimas buvo stipriai redukuotas dėl pandemijos ir karo bei jo nuojautų. Menininkams, viena vertus, šis laikmetis tapo kūrybiniu katalizatoriumi, tačiau tuo pačiu ir apribojo jų įprastą veiklą, privertė permąstyti kiekvieno santykį su kolektyvine patirtimi. ,,Alternatyvus laikas‘‘ – laikinumo būsena, globali situacija, pakitusi kūrybos realybė, laiko patyrimo pokytis, menininko saviraiška visuotinio uždarumo laikotarpiu, izoliacijos įtaka ir pakitusios raiškos priemonės.


Daugiau informacijos apie paraiškų teikimo taisykles, atrankos procedūrą, komisiją ir kitas paraiškovams aktualias detales rasite galerijos „Arka“ internetinėje svetainėje:

https://www.arkagalerija.lt/visos/parodos/kvietimas-dalyvauti-vi-joje-vilniaus-keramikos-meno-bienaleje-alchemija


El. paraiškos formos nuoroda: (https://forms.gle/E9pPgYnGN9YmkECH8).


Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

Nuotrauka: © Agnė Šemberaitė.

コメント


bottom of page