top of page
Ieškoti

Kvietimas teikti paraiškas kūrėjams: VERPĖJŲ KŪRYBINĖS GANYKLOS


Verpėjos” kviečia įvairių sričių kūrėjus į meno rezidenciją Varėnos rajone 2022 m. liepos - spalio mėnesiais.


“Verpėjų” rezidencija skirta susitelkti į lėtą meninio tyrimo procesą bei ilgalaikę vertę joje dalyvaujantiems kūrėjams bei auditorijai. Rezidencijos pabaigoje iš menininkų nesitikima užbaigtų meno projektų, o norima, jog įgytos patirtys, bendrystės ir atradimai padėtų tolimesnėje kūryboje.


Esant glaudžioje bendrystėje su gyvūnais ir gamta, bus permąstomas šiuolaikinio žmogaus ir aplinkos santykis antropoceno laikotarpyje.

Bus skatinamos menininkų bendrystės, ne tik su juos supančiais kaimo gyventojais, gyvūnais, augalais, bet ir su kartu reziduojančiais kūrėjais. Vienu metu gyvenančių dviejų menininkų rutinos ir buitis ragins ieškoti naujų meno tyrimo formų ir dialogų, kurie atsispindės planuojamame projekto leidinyje ir parodoje.


Menininkai bus pakviesti gyventi vienoje iš Kabelių kaimo sodybų. Tai tradicinė nedidelė pirkia su ūkiniu kiemu, sodu ir įvairiais ūkiniais pastatais. Sodybos šeimininkais taps pasikeisdami kas mėnesį dviese gyvenantys menininkai. Jiems siūlome autentišką kaimo patirtį, galimybę glaudžiai bendradarbiauti tapusavyje, taip pat ir su vietos gyventojais, kaimynais.

Avys taps jungiamoji kaimo bendruomenės dalis. Avių ganymas, gyvulių laikymas šiuolaikiniame kaime išlikęs tik nebent kaip pramonės šaka.

Gyvuliai, šiuo atveju avys, veikia kaip tarpininkai tarp žmogaus ir gamtinės bei socialinės aplinkos. Kūrybinėse ganyklose avys veikia nebe kaip mėsos ar vilnos vienetai, auginami sekant vien materaliniais svertais, bet kaip kūrybos platforma, bendrabūvio su Kitu mokykla, kaip traukos centras žmonėms. Avys, neatskiriama augalijos dalis, vedančios žmogų per jam kitaip sunkiai prisijaukinamas pievas. Jų pagalba iš aplinką vartojančių turistų virstame vietovių dalyviais. Mirštančių vietovių vardų atgaivinimas bei jų audinio atšviežinimas, įleidžiant ten darbuotis išmintingasias avis skatina augalijos bioįvairovę bei sukuria galimybę skirtingų požiūrių žmonėms susitikti. Avis tampa vienijančia jungtimi, vienu iš esminių archetipų, jungiančių ir kaimo ir miesto žmogų.


Stipendija ir išlaidų padengimas

Kiekvienam dalyviui/-ei skiriama 500 EUR stipendija, padengiamos darbo medžiagų bei kelionių išlaidos (iki 200 eurų).Rezidencijų trukmė

1 mėn., nuo 2022 m. liepos 1 d. iki spalio 30 d.


Darbo ir gyvenimo sąlygos


Dalyviai reziduos Kabelių kaimo tradicinėje rąstinėje pirkioje. Vienu metu gyvens 2 menininkai, kiekvienam iš jų bus skirtas nedidelis kambarys, bendra erdvė, virtuvė ir vonios kambarys. Bus galima naudotis dviračiais.


Taip pat kūrybiniam procesui menininkai galės naudotis įvairiais ūkiniais pastatais, lauko erdve sodyboje.


Viename iš tvartelių nakvos avys, jas reikės išleisti ganytis, prižiūrėti, kad nenuklystų į svetimas teritorijas ir paduoti vandens. Avys keliasi anksti, eina ganytis kai nekaršta, grįžta namo įdienojus. Antrą kartą jas reikia išvesti pavakary.


Pristatymas visuomenei


Rezidencijų metu menininkai bus prašomi sukurti tekstą ir/ arba vaizdų projekto leidiniui, dalyvauti surengiant atvirų durų dienas, kuriose pristatys visuomenei savo kūrybą. Spalio mėnesį surengsime grupinę dalyvių parodą Marcinkonių stoties galerijoje.


Paraiška


Kviečiame užpildyti paraiškos formą iki 2022 m. Gegužės 20 d.


Atranka


Menininkai bus atrinkti atviro kvietimo būdu remiantis šiais kriterijais:

- gebėjimas kūrybiškai bendradarbiauti dviese dalinantis namų ūkį;

– gebėjimas kurti bendruomenėje, įtraukiant į kūrybos procesą įvairaus amžiaus ir gebėjimų dalyvius;

- Aiški motyvacija anksti keltis ir daug laiko praleisti lauke su avimis, norint panirti į gamtos procesus ir gyvulių, vabzdžių, augalų pasaulį, nebijant prastų oro sąlygų;

– profesionalumas;

– tarpdiscipliniškumas, apimantis skirtingas meno sritis;


Dalyvius atrinks “Verpėjų” komanda.„Verpėjos“ yra nepriklausoma meno iniciatyva, kurią 2017 m. įkūrė menininkė Laura Garbštienė Marcinkonių seniūnijoje, Varėnos rajone. „Verpėjos“ siekia tyrinėti ir permąstyti tradicinės kaimiškos gyvensenos ir gamtos saugojimo temas, įgalinti diskursą apie procesus ir pokyčius tiek vietiniu, tiek globaliu mastu. Nuo 2019 m. „Verpėjos“ kuruoja Marcinkonių stoties galeriją, 2020 m. pradėta tarptautinės meno rezidencijos programa.


Rezidencijų programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Comments


bottom of page