top of page
Ieškoti

LDS projektų erdvėje spalio-lapkričio mėn. vyks menininkų ir mokslininkų diskusijos vandens tema


2–oji Tarptautinė meno ir mokslo trienalė Unpredictable futures/Nenuspėjamos ateitys


Žmonijos ateities perspektyvos, susijusios su vandeniu, kuris yra pagrindinė 2–osios tarptautinės meno ir mokslo trienalės Unpredictable futures/Nenuspėjamos ateitys (UFNA), kuri įvyks 2024 m. vasarą, tema.

Siekiant įveikti aplinkos iššūkius, menininkai ir mokslininkai dar prieš pagrindinį trienalės renginį įsijungs į diskusijas ir pasidalins žiniomis apie tyrinėjamas sritis. 2023 m. spalio/lapkričio mėn. online ir gyvai rengiamas simpoziumas, paskaitų, diskusijų ir pokalbių ciklas, sujungiantis mokslininkų ir menininkų matymus. Menininkai ir mokslininkai diskutuos Vandens ir gyvūnų, Vandens ir augalų, Vandens ir žmogaus santykių temomis.


Simpoziume dalyvaus šiuolaikinio meno kūrėjai Karina Kazlauskaitė, Julija Pociūtė, Julijonas Urbonas, Lolita Turčinskaitė ir Dijuota Žilytė, taip pat Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkas dr. Arūnas Stirkė, Klaipėdos universiteto mokslininkės, Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto Tarybos pirmininkė, prof. dr. Jolanta Janutėnienė, Jūros tyrimų instituto Studijų programos vadovė prof. dr. Inga Dalidienė ir VU gamtos mokslų fakulteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas, VU Gamtos mokslų fakulteto Tarybos narys dr. Justas Kažys.


Diskusijų tikslas – sujungti menininkų ir mokslininkų patirtis, dalintis žiniomis, ieškoti sąlyčio taškų, atrasti sprendimus, įveikiant tokius ateities iššūkius kaip Baltijos jūros užterštumo mažinimas ir vandens kaip gyvybinio komponento išsaugojimas.


Simpoziumai vyks LDS projektų erdvėje, Vokiečių g. 4, Vilniuje spalio 24, 30, lapkričio 6, 15 dienomis 16.00 – 18.00 val. Diskusijos dalyviai gyvai ir online galės užduoti klausimus.


Spalio 24 d.

16.00–16.45 val. Klaipėdos universiteto prof. dr. Jolanta Janutėnienė

Pranešimo tema: JŪRŲ LAIVŲ BALASTINIAI VANDENYS: INVAZINIŲ RŪŠIŲ PERNEŠIMAS IR PROBLEMOS SPRENDIMO BŪDAI


Baltija – viena judriausių ir labiausiai užterštų pasaulio jūrų, kurioje vyksta intensyvus laivų eismas, o dideli balastinio vandens kiekiai, pripilami į laivus, perplukdomi iš vienos vietos į kitą kartu su vietine flora ir fauna. Baltijos jūroje jau aptikta daugiau kaip 120 invazinių rūšių iš Vidurio Europos, Šiaurės Amerikos bei Azijos pakrančių ir vidaus vandenų. Poveikio aplinkai tyrimai atskleidė būtinybę stabdyti invazinių rūšių plitimą per laivų balastinius vandenis. Šios problemos jau yra sprendžiamos pasauliniu mastu Tarptautinės jūrų organizacijos (angl. IMO) pastangomis. Kaip prie šios problemos sprendimo galėtų prisidėti menininkai?

17.00–17.45 val. šiuolaikinio meno kūrėja Karina Kazlauskaitė

Pranešimo tema: JŪRA, PŪSLĖS IR DRAISENOS


Paradoksus ir sugretinimus mėgstanti menininkė Karina Kazlauskaitė kūryboje dažnai apmąsto santykį su gamta, panaudodama nepopuliarius organinės kilmės objektus: žarnas, pūsles, draisenas ir kitus. Pranešimo metu menininkė papasakos apie kūrybines patirtis, viena jų susijusi su atsigręžimu į kaimiškąją realybę, į kitados su žmonėmis gyvenusius gyvūnus, už šilumą ir meilę virsdavusius žmonių išgyvenimo garantu. Kitoje pranešimo dalyje klausytojai išgirs menininkės pasakojimą apie susidūrimą su draisenomis arba jūros kriauklelėmis.


2023 m. LDS Klaipėdos skyriaus galerijoje K. Kazlauskaitė surengė parodą „Žmonių jūra“, kurioje reflektavo šiuolaikines jūrines mitogemas. Tais pačiais metais tarptautinio projekto, vykusio Švedijoje metu, Baltijos krantuose menininkų rasti natūralios jūrinės kilmės artefaktai pasitarnavo kaip medžiaga ir inspiracijos meno kūriniams.


Negalintys dalyvauti renginyjegyvai“, kviečiami prisijungti nuotoliniu būdu. Prisijungimo nuoroda: https://meet.google.com/qid-pymi-twdDaugiau informacijos apie projektą čia: https://www.ldsajunga.com/ufna-2023


LDS informacija

Comentarios


bottom of page