top of page
Ieškoti

Lietuvos dailininkų sąjungos paramos veiksmai Ukrainai

Vasario 24-osios rytas pakeitė pasaulį, staiga paversdamas nesvarbiu tai, kas visai neseniai atrodė neįsivaizduojamai vertinga. Kai įvairiomis medijų priemonėmis mus užplūdo bauginančių naujienų srautas, o prioritetai kardinaliai pasikeitė, matyt ne vienas pasitikrinome, ar turime pasirengę savo „bėglio krepšelį 72”, jei staiga agresorius peržengs Lietuvos slenkstį. Tačiau praėjus pirmam stresui, stebėdami XXI amžiaus karo baisumus savo televizorių ir kompiuterių ekranuose, daugelis uždavė klausimą – o ką aš galiu padaryti, kad padėčiau karo niokojamai Ukrainai ir jos žūstantiems žmonėms? Meno pasaulyje iškilo klausimas, kuris taip ilgai jau nebuvo kasdieninio Europos gyvenimo dalis – koks yra meno organizacijų ir menininkų vaidmuo karo metu?


Meno ir menininkų vaidmuo visada buvo reikšmingas formuojant visuomenę ir aplinką. Tai svarbus kritinis balsas, dažnai atskleidžiantis iš pirmo žvilgsnio nepamatytus dalykus arba tiesiog suteikiantis galimybę mintyse ar estetiškai viską apmąstyti. Karo kontekste tokia meno ir menininko misija – dar svarbesnė. Tuo metu, kai žmonės miršta, ardomos šeimos, griaunami namai Menininkų organizacijos, institucijos, tinklai ir bendruomenės visame pasaulyje turi apsijungti galvojant, ką visi kartu ir kiekvienas mūsų galime padaryti šioje katastrofiškoje situacijoje. Menininkų reakcija gali skleistis manifestais, deklaracijomis, parodomis, humanitarine pagalba, visomis kitomis galimybėmis padedant karo ištiktiems Ukrainos žmonėms. Šis karas dažnam mūsų užduoda ir bendresnį klausimą, ar buvome pakankamai jautrūs smurto, nelygybės, brutalumo faktams visame pasaulyje lig šiol? Daug kas atrodė kažkur toli, tartum mūsų neliečia... Bet šiuo kartu grįžkime į Ukrainą.


Lietuvos dailininkų sąjunga antrą karo Ukrainoje dieną išreiškė savo palaikymą Ukrainai, išeksponuodama Dailininkų Sąjungos Galerijos vitrininiuose languose 15 metrų ilgio Ukrainos vėliavą – valstybingumo ir nepriklausomybės simbolį.


Svarbus tapo bendradarbiavimas su tarptautinėmis meno organizacijomis, siekiant suburti pasaulio meno bendruomenę, išreiškiant nepritarimą Rusijos ir jai talkinančios Baltarusijos meno organizacijų veiklai. Vasario 25 d. buvo pasirašyta AIAP-IAA Deklaracija prieš karus pasaulyje. Lietuvos dailininkų sąjunga parašė kreipimąsi dėl šios Deklaracijos papildymo, reikalaujant, kad Rusijos ir Baltarusijos meno organizacijos būtų pašalintos iš AIAP ir IAA.


Susidūrėme su dalies meno organizacijų pasipriešinimu, „nesusišnekėjimu“, neva meno pasaulis neturėtų tapti politikos įrankiu, o kariaujančių šalių menininkai ir juos vienijančios organizacijos galimai karui nepritaria. Tokios pozicijos laikėsi šalys, kurios nepatyrė sovietinio režimo. Daugelis menininkų pasaulyje yra kairieji ir nusiteikę prieš rinkos ekonomiką, taip pat mažai žinantys istorinę Rytų Europos padėtį. Tačiau šioje situacijoje jų liberalumas ir neutralumas tampa Rusijos propagandos ir karo veiksmų palaikymu. Akivaizdu, kad šie liberaliai nusiteikę menininkai dažnai visiškai nežino apie sovietinio režimo nusikaltimus. Todėl susirašinėjimas su pasaulio meno organizacijomis, siekiant suderinti bendrą meno organizacijų nuomonę dėl Rusijos ir Baltarusijos meno organizacijų pašalinimo ir tinklinių tarptautinių meno organizacijų, tapo viena svarbiausių LDS misijų.


Džiaugiamės, kad kelios savaitės aktyvaus tarptautinio bendravimo, Ukrainos menininkų organizacijų pagalbos prašymų ir Rusijos menininkų pareiškimo „remiant karinę operaciją“ paviešinimas visoms pasaulio meno organizacijos (skaitykite priede), davė rezultatą – LDS prašymu, pritarus IAA Tarybai, Pareiškimas dėl Rusijos ir Baltarusijos meno organizacijų veiklos sustabdymo, priimtas.


Bendras tikslas sutelkė pasaulio menininkus diskusijai, skatinančiai konkrečius pasipriešinimo karui ir pagalbos pabėgėliams veiksmus.


Menininkai, jei turite balsą, naudokitės juo!!!


Žymus šiuolaikinis britų menininkas Bob and Roberta Smith skatina nepabijoti apnuoginti savo sielą ir pasidomėti, kaip pasaulis tapo taip priklausomas nuo didžiųjų pinigų ir oligarchų. Taigi, pirmiausia, kol šis karas nesibaigs, menas turi pasitraukti iš Rusijos, o Rusijos pinigai ir įtaka – iš viso demokratiško pasaulio muziejų. Kaip ir daugumai žmonių, man skauda širdį dėl to, kas vyksta, menininkai, jei turite balsą, naudokitės juo!!!! Rinkti lėšas menui, taikai, pokalbiams, poezijai, muzikai, maistui ir sveikatos apsaugai – o NE KARUI!


Galeristas Thaddaeus Ropac mano, kad menininkai yra ir kūrybingai, ir politiškai nusiteikę, nesvarbu, ar jie demonstruoja poziciją tiesiogiai per savo darbus, ar veiksmais už savo meninės praktikos ribų. Bet kuriuo atveju menininko vizuali kalba atlieka esminį vaidmenį reaguojant į pasaulį ir mūsų gyvenamą laiką, padedant jį apmąstyti, o tai dar labiau sustiprėja katastrofų laikotarpiu. Kai sunkiai suvokiame žodžius, kad išreikštume realybę, kurioje atsidūrėme, vizualaus meno poveikis gali būti įtaigiausias, kad perteikti nerimą, baimę, nežinią, siaubą...


Museum in progress direktorius Kaspar Mühlemann Hartl klausia, - Kaip padaryti karą matomu, kaip pranešti apie skausmą, kančias, nelaimes, sugriautus namus, neviltį? Kaip susidoroti su ilgalaikiais jo padariniais, net tuomet, kai karas baigiasi? Karas aprašomas straipsniuose, socialiniuose tinkluose, iliustruojant pasakojimus dokumentinėmis nuotraukomis iš „karštų“ vietų. Tačiau šioms įvykius dokumentuojančioms medijoms trūksta to, ką gali pasiūlyti tik menas.


Menas negali užkirsti kelio karams ar juos užbaigti, tačiau jis gali sudominti žmones taip, kaip jokia kita medija.


Šiandien menininkas kreipiasi į auditoriją pasikeitusiame pasaulyje. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad menininkai dažnai būną jautresni ir labiau pažeidžiami nei kitų profesijų atstovai. Todėl šiandien svarbu saugoti psichinę sveikatą. Galbūt puiku, jei menininkas sugeba tiesiogiai pasisakyti meno lauke prieš karinę agresiją, nors nereikėtų to tikėtis iš visų. Abejingų nelieka, bet santykį su realybė formuojame individualiai.


Tačiau sunku likti nuošalyje, kai girdi Ukrainos kolegų šauksmą. Štai Ukrainos menininkė Daria Serenko savo Manifeste kviečia:


Nustokite būti apgailėtini bailiai, konformistai, kantriai kenčiantys, lojalūs piliečiai, nustokite būti apolitiški. Pasaulis pasikeitė. Mūsų apatija gali būti daugelio žmonių, įskaitant mūsų vaikus ir artimuosius, sunaikinimo priežastis.


Architektas Uldis Pīlēns teigia:


Visuomet domėjausi meno kūriniais, kurie buvo sukurti veikiant dideliems pokyčiams, juos siejau. Tai patys galingiausi kūriniai, nes permainų laikai yra menininkų laikai. Šiuo atžvilgiu niekas pasaulyje nepasikeitė. Mano nuomone, menas dabar turi kalbėti labai emocinga kalba, o po dešimties metų menininkų, kurie šią akimirką galės telktis ir kurti, darbai bus išskirtiniai. Tapyba, grafika, skulptūra ar bet kuri kita meno rūšis – visi šie darbai bus paklausūs. Nes tokie sukrėtimai supurto kiekvieno iš mūsų dvasinę būseną, nepaisant individualaus emocionalumo lygio. Tai laikas, kai emocijos turi išeiti į pasaulį. Tai laikas, kai nebesvarbu, kiek iš to uždirbsite, koks jūsų santykis su pragmatišku klausimu „Kas ir kaip „apsimoka“?“. Tai laikas, kai geri menininkai meno kūrinyje gali parodyti tikrąsias emocijas.


Kovo pradžioje Lietuvos dailininkų sąjungos narių tapytojų Godos Lukaitės ir Andriaus Makarevičiaus iniciatyva ArtKioskas ir LDS sukūrė paramos Rusijos užpultai Ukrainai modelį.


https://www.artkiosk.net/slavartukraini


Lietuvos dailininkų sąjunga organizuoja paramos akciją Ukrainai. Visos akcijos metu gautos lėšos, Lietuvos dailininkų sąjungos vardu, bus skiriamos VšĮ „Mėlyna ir geltona“ ir nuo karo nukentėjusių Ukrainos menininkų paramai. Kviečiame menininkus dovanoti savo meno kūrinius (tapyba, grafika, keramika, mažoji plastika, fotografija, tekstilė ir kt.) paramos tikslais. O meno mylėtojus – įsigyti Lietuvos menininkų darbus, taip paremiant nuo karo nukentėjusius žmones Ukrainoje. 100% pajamų iš nupirktų kūrinių Lietuvos dailininkų sąjungos bendruomenės vardu bus skiriama paramai (atskaičiavus siuntimo ir bankines išlaidas).


Lietuvos dailininkų sąjungos atstovai savo poziciją dėl paramos Ukrainai išsakė žiniasklaidoje


Lietuvos dailininkų sąjungos Komunikacijos skyrius darė tiesioginius reportažus LDS facebook-e iš Ukrainos paramos mitingų


LDS komunikacija skatino prisijungti prie vykstančių Ukrainos paramos akcijų

Kamufliažinių tinklų pynimas Vilniaus dailės akademijoje.


LDS pakvietė karikatūristus surengti savo kūrinių, reflektuojančių politines aktualijas, parodą

https://www.ldsajunga.com/karikaturos-iihttps://www.ldsajunga.com/hertaburbe


Lietuvos dailininkų sąjunga išplatino savo nariams informaciją apie galimybes padėti Ukrainai

- SADM koordinuoja Asociacijų - NVO darbą dėl Ukrainos – sukurta tarpinstitucinė darbo grupė. Daugiau naudingos informacijos, kuri nuolat atnaujinama https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/pagalba-ukrainai


- Informacija apie atvykimą ir registraciją ukrainiečiams (ir ukrainiečių kalba) https://vrm.lrv.lt/informacija-del-ukrainos-pabegeliu bei https://migracija.lrv.lt/lt/naudinga-informacija/ukraina-ukrayina-ukraina-ukraine


- Visa informacija nuolat atnaujinama čia: https://zinauviska.lt/ukraina

Kuo gali prisidėti Asociacija - NVO?

1. PADĖTI TIESIOGIAI:

- VRM dėliojasi pabėgėlių priėmimą per savivaldybes - bendradarbiaukite su savo savivaldybėmis, išsakydami, kuo galite prisidėti ir kokių resursų turite.

- Kviesime užpildyti klausimyną NVO, galinčias suteikti socialinę, psichologinę pagalbą, švietimo paslaugas ar kitaip prisidėti ir pagelbėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Netrukus pasidalinsime nuoroda, pasidalinkite su kitais ir užpildykite, kuo galite padėti, teikiant šias - socialines, psichologinės pagalbos, švietimo paslaugas ar kitaip prisidėti.

2. DALINTIS INFORMACIJA IR KOVOTI SU DEZINFORMACIJA:

- Dalinkitės tik patikima, oficialių institucijų ir patikrintų šaltinių informacija!

- Pastebėję dezinformaciją ir provokacijas viešojoje erdvėje, blokuokite, praneškite, viešinkite.

- Atidžiai stebėkite savo organizacijos el. paštą, socialinių tinklų paskyras, svetaines ir kitus informavimo kanalus. Neatidarinėkite įtartinų laiškų ir dokumentų. Būkite budrūs ir pastebėkite neįprastą veiklą savo ir kolegų asmeninėse bei kitų organizacijų viešose paskyrose.

3. SKLEISKITE INFORMACIJĄ TARPTAUTINIU MASTU:

- Jei turite partnerių NVO Ukrainoje - išreikškite jiems palaikymą, dalinkitės aktualia informacija ir nukreipkite juos į pagalbą teikiančias organizacijas ir institucijas. (žr. žemiau)

- Jei turite partnerių užsienyje ar esate tarptautinių organizacijų nariai - inicijuokite bendrus kreipimųsis į europines, kitas institucijas, valstybes, išreiškiant palaikymą Ukrainai, bei nukreipkite į pagalbą organizuojančias organizacijas. AČIŪ - tai jau padariusiems! Svarbu nuolatinis viešas palaikymas.


3. KUR NUKREIPTI?

- Norinčius paaukoti lėšų savo šalį ginantiems Ukrainos žmonėms, siūlome komunikuoti ir dirbti per paramos Ukrainai „Blue/Yellow“ organizaciją - www.blue-yellow.lt arba https://www.facebook.com/blueyellowforukraine

- Lietuvos Raudonasis Kryžius pradeda rinkti DAIKTUS, RŪBUS IR BATUS ukrainiečiams. Daugiau info: https://bit.ly/35v3KF9 arba https://www.redcross.lt/

- Lėšas humanitarinei pagalbai nuo karo bėgantiems ukrainiečiams renka susivienijusios didžiausios Lietuvos nevyriausybinės organizacijos - Lietuvos Raudonasis Kryžius / Lithuanian Red Cross, Lietuvos Caritas, Maltos Ordino Pagalbos Tarnyba – Maltiečiai, „Maisto bankas“, Gelbėkit vaikus/Save the Children Lithuania https://www.aukok.lt/projektai/Musu-sirdys-ir-rankos-Ukrainai?fbclid=IwAR3dCh1_ZWgdllKFSMsMLmLMEzdO3Zxdi7CsbUcRIfHC1RyBdxJj76et5X4

- „Stiprūs kartu“ padės koordinuoti prieglobsčio - apgyvendinimo teikimą Ukrainos pabėgėliams. Visiems norintiems ir galintiems suteikti pagalbą, reikėtų užpildyti formą svetainėje www.stipruskartu.lt

- Informacija apie atvykimą ir registraciją ukrainiečiams (ir ukrainiečių kalba) https://vrm.lrv.lt/informacija-del-ukrainos-pabegeliu bei https://migracija.lrv.lt/lt/naudinga-informacija/ukraina-ukrayina-ukraina-ukraine

- VšĮ Gyvūnų gerovės iniciatyvos rūpinasi namus palikusių ukrainiečių naminiais gyvūnais https://www.facebook.com/GyvunuGerovesIniciatyvos/

LABAI SVARBU: nukreipdami į paramos rinkimą visuomet patikrinkite ir papildomai perspėkite, kad būtina tikrinti ne tik pavadinimą, bet ir lėšų pervedimo duomenis - šiuo metu ypač daug suklastotų, žinomais paramos iniciatyvų vardais prisidengusių skelbimų.

4. PASIRŪPINKITE SAVO IR KOLEGŲ EMOCINE BŪKLE. Nerimą jaučiame visi. Kaip su juo tvarkytis - Jaunimo linijos paruošta atmintinė

https://www.facebook.com/jaunimolinija/posts/5073296882766049

Emocinės pagalbos kontaktai: https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/emocine-ir-psichologine-pagalba

Krizių centrų info: https://www.facebook.com/sam.lt/posts/320331200131855

Prikabintas dokumentas, kaip kalbėti su vaikais ir paaugliais apie karą Ukrainoje.

5. Puslapio apačioje prisegti DUK (lietuvių ir anglų kalbomis), taip pat prieglobsčio procedūrų informacija, kurią parengė Lietuvos Raudonasis Kryžius. Galime atsiųsti ir ukrainiečių bei rusų kalbomis, jei kam reikia, parašykite.

Laisva UKRAINA!


LDS ir VšĮ „Dailininkų namai“ pareiškė, kad esame pasiruošę suteikti gyvenamą būstą Ukrainos pabėgėliams. https://www.ldsajunga.com/post/suteiksime-gyvenama-plota-nuo-karo-begantiems-ukrainieciams


Suteiksime gyvenamąjį plotą nuo karo bėgantiems ukrainiečiams

VšĮ Dailininkų namai ir Lietuvos dailininkų sąjunga prisideda prie paramos nuo karo bėgantiems Ukrainos piliečiams ir, esant poreikiui, suteiks gyvenamąjį plotą 115 asmenų 3 mėn. laikotarpiui viešbutyje Palangos dailė Palangoje.


LDS išreiškė sutikimą vesti neformalaus ugdymo dailės pamokas Ukrainos pabėgėlių vaikams

bottom of page