top of page
Ieškoti

Paroda „Aprengtas namas. Derinimasis prie sezoninės vaizduotės“


The Clothed Home. Credit ER

LDS galerija „Arka“, Adomo Mickevičiaus institutas (Varšuva) ir Lenkų kultūros institutas Vilniuje kviečia į parodos „Aprengtas namas. Derinimasis prie sezoninės vaizduotės“ atidarymą, kuris vyks rugsėjo 6 d., trečiadienį, 18 val., galerijoje „Arka“, Aušros Vartų g. 7.


Parodoje pristatoma ekspozicija, apjungianti tekstilės, dizaino ir architektūros elementus, referuojant dar iki plačiai paplintant elektrai Lenkijoje naudotus interjero audinius. Dvaruose, didikų rūmuose ir valstiečių trobose tekstilė dažniausiai naudota kaip sezoninė architektūros „apranga“. Tokie namų aplinkas puošę audiniai skatino žmones įsijausti į gamtos cikliškumą: išskirta dvylika fenologinių metų laikų ir namų erdvės būdavo pritaikomos natūraliam jų kismui. Toks savitas audinių naudojimo būdas leido sąmoningai, bendruomeniškai dalyvauti išgyvenant gamtos ir laiko tėkmę, lavino dėmesingumą, sudarė galimybę pasijusti dienos-nakties ar šviesos-tamsos ritmo dalimi. Siekiant sukurti šilumos ar vėsos įspūdį taip sumaniai aprengtas namas veikė kaip rezonansinė terpė, kuri stiprino pasaulį supančio ritmo pajautą.


Dabar, kai daugiausia laiko praleidžiame centralizuotai šildomose ir kondicionuojamose patalpose, sezoninio kismo aspektai mums nebe tokie aktualūs. Senųjų namų aplinkos kūrimo ritualų refleksija skatina šią kaitą pažinti ir iš naujo prie jos prisiderinti: puoselėti santykius su aplinka ir dėl to atidžiau reaguoti į ekologinius klimato iššūkius.


Adomo Mickevičiaus instituto parengta paroda 2021 m. buvo pristatyta Londono dizaino bienalėje, vėliau – Liublianos dizaino bienalėje, Krokuvos nacionaliniame muziejuje ir Lisabonos architektūros trienalėje.


Adomo Mickevičiaus institutas yra valstybinė kultūros institucija, kurios misija – kurti ir reprezentuoti Lenkijos kultūrinę dimensiją, vystant tarptautinį bendradarbiavimą ir kultūrinius mainus.


Alicja Bielawska

Parodos koncepcija: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)

Menininkė: Alicja Bielawska Kuratorė: Aleksandra Kędziorek

Parodos išdėstymo projektas: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis) Vizualinis identitetas: Anna Kulachek Grafinis dizainas: Piotr Chuchla, Magdalena Heliasz

Filmas: Michał Matejko

Choreografija: Marysia Stokłosa


Iš dalies finansuojama Kultūros ir tautinio paveldo ministerijos lėšomis.


Paroda yra Vilniaus galerijų savaitgalio dalis. Renginio metu kviečiame į ekskursijas parodoje su kuratoriais – rugsėjo 8 d. penktadienį, 18 val. bei rugsėjo 9 d., šeštadienį, 13 val.


Paroda galerijoje „Arka“ veiks iki spalio 8 d.

Comments


bottom of page