top of page
Ieškoti

Pokyčiai Kaune: meno maršrutui įvedama papildoma laiko juosta


B. Sofija Gideikaitė

LDS Kauno skyriaus organizuojamas projektas „100 Kauno (at)vaizdų” jus kviečia į naktinį performansą. Menininkė B. Sofija Gideikaitė pristato kūrinį „Laikas“. Tai 2 valandų trukmės projekcija ant M. Žilinsko galerijos fasado. Performanso pradžia – penktadienį, spalio 14 d. 19 val. Nepriklausomybės aikštėje.


Kauno kultūros sostinė šiai metais sukūrė daug galimybių prakalbinti miestą ir jo miestiečius. 100 Kauno (at)vaizdų” - tai menininkų kultūrinis tyrimas, kuriame dalyvauja miesto architektūra ir „miesto žiūrovas“.


„B. S. Gideikaitė kūrinio pristatymui pasirinko daug istorinių, sakralinių miesto mitų ir net romantinio patoso turinčią vietą. Nepriklausomybės aikštė simbolizuoja kultūrų samplaiką ir istoriškai susiklosčiusį verslo, politikos, kultūros ašių poslinkį, kurį geriausiai atskleidžia vietos architektūra: istorizmą – Kauno soboras, postmodernizmą – M. Žilinsko galerija, o centrines miesto gatves – pėsčiųjų alėjos specifika ir marga kavinių būtis. Labai svarbus su šiais aspektais susijęs nuolatinės kaitos pojūtis ir emocinis bruzdesys. Šioje sankryžoje susikerta rimtis ir žaismė, riba tarp aktualaus ir statistinio, asmeniško ir visuomeninio, realistinio ir ideologizuoto“, – teigia projekto kuratorius Ignas Kazakevičius.


B. S. Gideikaitė pristato asmeninę laiko viziją, kurią formuoja mūsų susitikimai. Pasak menininkės – kiekvienas kontaktas – laiko mainai, apskaičiuojantys žmogaus laiką žemėje. „Mes laiką matuojame įvykiais. Prisirišame prie datų ir pavardžių, praeities perrašymo iliuzijos, vilties, jog susitiksime „iš naujo“, susitiksime ten, kur geriau, saugiau, tobuliau. Saugiau ir geriau nebus. Visų laukia pokyčiai. Bet ne tie kokių naiviai tikimės – progreso, gerovės ar lygybės. Žmogaus evoliucijoje yra svarbūs ne technologiniai ar socialiniai pokyčiai, tačiau laiko kaip sąvokos, laiko vertės pokyčiai. Mes iš naujo turime pasistengti suvokti laiko idėją, koncepciją, prigimtį. Meno kūrinys taip pat yra laiko matavimo vienetas, turintys pradžią ir pabaigą, savo vietą ir laiką. Menas reikalingas tam, kad padėtų nustatyti laiko vertę jūsų gyvenime. Kiek tau brangus mano laikas? Kiek tau svarbus tavo laikas – klausia autorė ir kviečia performanso metu įžengti aikštėje sukurtą laiko juostą.


*


Kūrinio „Laikas“ fragmentas.

Apie autorę:

Bronė Sofija Gideikaitė 1999–2005 m. studijavo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno Dailės fakultete. 2009 m. VDA suteiktas dailės krypties meno licenciato laipsnis.


B. S. Gideikaitė 2008, 2011, 2013, 2016 m. yra pelniusi Lietuvos kultūros ministerijos stipendiją, dalyvauja tarptautinėse parodose, projektuose ir bienalėse Lietuvoje, Danijoje, Irane, Italijoje, Lietuvoje, Švedijoje, Ukrainoje, Vengrijoje.


Menininkė koordinavo meno kritikų ir kuratorių E. Lucie – Smith projekto „Trys pasauliai viename“ ir pirmojo Nicolas Bourriaud vizito Lietuvoje (projektas „Prestižas. Šių dienų fantasmagorija“) pristatymus Lietuvoje.


Lygiagrečiai meninei veiklai B. S. Gideikaitė vykdo ir mokslinius tyrimus, kurių rezultatas – 2009 m. atkurta karališkosios Lietuvos – Lenkijos valdovo Augusto II (Stipriojo) vėliava, kuri yra saugoma Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

*

B. S. Gideikaitės meno kūrinio „Laikas“ ekspozicijos ant M.Žilinsko galerijos fasado pradžia – penktadienį, spalio 14 d. nuo 19 val. Nepriklausomybės aikštėje.


Projektą „100 Kauno (at)vaizdų” organizuoja LDS Kauno skyrius. Projektas yra programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.


Kuratorius: Ignas Kazakevičius

Garso takelis: Henrikas Gulbinas

Techninė grupė: UAB „SVLINE“


*

Daugiau informacijos:

B.S. Gideikaitė: +370 687 85125

I. Kazakevičius: +370 612 42131

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, paviešintuose įvairiose medijos priemonėse

Comments


bottom of page