top of page
Ieškoti

Ruošiantis dalyvavimui Prahos kvadrienalėje – žvilgsnis į scenografų kasdienybę


Likus mėnesiui iki Lietuvos dalyvavimo didžiausiame scenografijos, teatro ir architektūros forume Prahos kvadrienalėje, Lietuvos nacionalinį paviljoną kuruojanti LDS galerija „Arka“ kviečia į diskusiją tema „Kaip scenografams gyventi geriau?“.


Gegužės 10 d., trečiadienį, 18 val. Vilniaus teatre „Lėlė“ (Arklių g. 5, Vilnius) vyksiančiame pokalbyje bus aptariamos scenografijos lauką kamuojančios problemos, galimi jų sprendimo būdai bei veiksmai, galintys pagerinti visos bendruomenės gyvenimą.


Scenografija Lietuvos teatre užima svarbią vietą ir reikšmingai prisideda prie Lietuvos teatro garsinimo pasaulyje. Tačiau net kai vaizdas ir vizualus pasakojimas spektaklyje užima išskirtinę vietą, jis retai išskiriamas ir įvertinamas – Lietuvoje dažnai kalbame tik apie teatro režisierius arba jų komandas, retai išskirdami atskirų meno sričių indėlį į konkretų spektaklį. Ruošiantis dalyvavimui prestižinėje ir Venecijos bienalei vizualiųjų menų kontekste prilygstančioje Prahos kvadrienalėje, kaip niekad aktualu tampa į scenografų darbą pažvelgti iš esmės, o svarbiausia – telkti scenovaizdį kuriančius menininkus.


„Buvimas bendruomenėje leidžia ir kitiems į scenografus pažvelgti kaip į svarbią ir stiprią teatre veikiančią jėgą, o patys menininkai taip jaučia kolegų palaikymą ir įvertinimą“, – sako diskusiją moderuosianti scenos menų kritikė Kristina Steiblytė. Jai antrina ir Lietuvos paviljono Prahoje meno vadovė, menotyrininkė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė: „Dažnai tenka girdėti, kad scenoje svarbiausias yra atlikėjas, veiksmas, istorija, o šviesos, videografija, daiktinė aplinka, net apranga ir muzika yra tik fonas, tad jų gali ir nebūti. Manau, kad taip nukenčia bendras supratimas apie teatro meną, todėl kiekviena scenos meno sritis turėtų susirūpinti savo pačios išlikimu, scenografijos kaip dailės srities būtinybės teatre.“


Pokalbyje apie Lietuvos scenografijos ateitį dalyvaus R. Bitinaitė-Širvinskienė, Lietuvą atstovaujančios scenografės Julija Skuratova, Neringa Keršulytė ir Birutė Ukrinaitė.


15-ą kartą organizuojama Prahos kvadrienalė vyks šių metų birželio 8-18 d. Lietuvos nacionalinį paviljoną atstovaus šešios teatro ir kino dailininkės: kino dailės specifiką teatre taikanti Sigita Šimkūnaitė, tikrovės daugiasluoksniškumą tyrinėjanti J. Skuratova, medžiagiškos scenografijos atstovė N. Keršulytė, muzikinės teatro scenos universalumą ir minimalizmą propaguojanti B. Ukrinaitė, jaunosios kartos kamerinės daugiafunkcinės scenografijos autorė Barbora Šulniūtė, integralios skaidytos formos scenoje kūrėja Laura Luišaitytė.


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjai: Lietuvos dailininkų sąjunga, Vilniaus miesto savivaldybė. Partneriai: Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilniaus teatras „Lėlė“, Šeiko šokio teatras, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras.

Comments


bottom of page