top of page
Ieškoti

Teisingas atlygis: susitikimas su sociologu Tadu Šarūnu


Trys Lietuvos vizualiojo meno kūrėjų sąjungos kviečia į susitikimą su sociologu Tadu Šarūnu. Renginys vyks lapkričio 22 d. 18 val. Vilniaus dailės akademijoje (Titanike), 112 prof. Felikso Daukanto auditorijoje.


Pastaruoju metu kultūros lauke netilsta diskusijos dėl teisingo atlygio vizualaus meno kūrėjams už jų kūrinių naudojimą parodose, leidiniuose, renginiuose ir kt. Lietuvos kultūros tarybai atlikus tyrimą „Teisingas atlygis už kūrybą“ paaiškėjo, kad vizualaus meno kūrėjų atlygis už kūrinių sukūrimą ir rodymą, lyginant su kitomis sritimis, yra vienas žemiausių. Kalbėti apie šią dėl įvairių kompleksiškų priežasčių sudėtingą situaciją ėmėsi trys vizualiojo meno kūrėjų sąjungos – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos fotomenininkų sąjunga. Pirmasis žingsnis – susitikimas su sociologu Tadu Šarūnu „Koks atlygis už menininko darbą yra teisingas“.


Anot sociologo Tado Šarūno, Lietuvoje dirbantys vizualieji menininkai linkę laikytis nuomonės, jog atlygis už jų darbą gali būti sutartas tik individualiose derybose su projektų įgyvendintojais. Taip yra dėl to, jog menininkų darbo aplinkybės – labai individualios. Skirtingus menininkų atlygio lūkesčius gali nulemti kūrinio ar jo sklaidos veiklų sudėtingumas. Apsisprendžiant, kaip intensyviai derėtis, galvojama ir apie erdvės, kurioje kūriniai eksponuojami, prestižą, galimybes kuo kokybiškiau įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus. Nepaisant šių argumentų, apie du trečdaliai Lietuvos vizualiųjų menininkų nuolat dalyvauja projektuose, kuriuose už jų darbą nepasiūloma jokio atlygio.


Ar tikrai verta kiekvieną kartą derėtis nuo nulio? Kodėl menininkų derybos dėl atlygio taip dažnai ir baigiasi nuliu, o neretai – net neprasideda? Kokios yra kultūros operatorių, įgyvendinančių valstybės finansuojamus sklaidos projektus, atsakomybės? Viena vertus, tokia neapmokamo darbo gausa, retai įsivaizduojama kitose profesijose, yra vienas iš skurdaus Lietuvos kultūros sektoriaus finansavimo atspindžių. Kita vertus, ekonomiškai pajėgiausi kultūros operatoriai dažniau linkę nesumokėti menininkams už darbą. Renginyje kalbėsime apie sunkumus, menininkams kylančius derintis dėl teisingo atlygio. Taip pat pristatysime įkainius, nuo kurių būtų galima pradėti derybas dėl užmokesčio už menininkų darbą.


Renginys nemokamas.

Vieta – VDA pastatas D (Titanikas), Maironio g. 3, 112 prof. Felikso Daukanto auditorija.

Organizatoriai: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos fotomenininkų sąjunga, VDA doktorantūros skyrius.


Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Comments


bottom of page