top of page
Ieškoti

15-oji Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris 2022“Merike Hallik Climbing Plants, Estija

Balandžio 1 d., penktadienį, 19.00 val., Šv. Jono gatvės galerijoje atidaroma Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris 2020“.


Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris“ pasveikina Lietuvą jau penkioliktą kartą. Vienintelė Baltijos regione tarptautinė keramikos paroda rengiama nuo 2007 metų. Specialiai jai sukurtus darbus eksponuoja beveik 60 Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos keramikų, kuriuos po priverstinės dvejų metų pandeminės pertraukos subūrė šių parodų kuratorius Juris Bergins ir organizatorė Živilė Bardzilauskaitė-Bergins. Prasmingai jubiliejinei datai skirta paroda atidaroma sudėtingomis geopolitinėmis aplinkybėmis, vis dar siaučiant pandemijai, pasauliui išgyvenant nerimą dėl vykstančio karo. Tačiau parodos dalyviai nori įrodyti, kad gaudžiant pabūklams mūzos negali tylėti. Menininkų balsas yra stiprus ir įkvepiantis, jei skleidžia šviesą, viltį, gerąją naujieną, nuteikia jėgų išgyventi ekstremaliose situacijose.


Parodoje eksponuojami skirtingų kartų keramikų kūriniai, demonstruojantys idėjų, medžiagų ir technologijų pasirinkimo laisvę, pasižymintys raiškos originalumu ir kūrybiniu maksimalizmu, patvirtinantys, kad įvairių šalių keramikus jaudina tie patys esminiai būties klausimai: asmenybės vieta šiame pasaulyje, jos noras išlikti, santykis su dabartimi ir praeitimi, žmonijos projekcijos į ateitį. Ši problematika ypač užaštrėja iškilus realiai grėsmei civilizacijos ir žmogiškųjų vertybių likimui. Keramikų plėtojamą tematiką dar galima įvardyti kaip amžiną natūros ir kultūros priešpriešą, aprėpiančią gamtos ir dvasinio gyvenimo paraleles, ekologijos aktualijas ar mitologinį naratyvą. Dramatiški išgyvenimai ir balansavimas tarp gėrio ir blogio, augimo ir griovimo pradų pateikiamas jausmiškai gilia, dažnai žaisminga ar ironiška forma. Vieni autoriai akcentuoja keramikos materijos paslankumą, sodrumą, vitališkumą, kiti eksperimentuoja, polemizuoja su įprasta medžiagiškumo samprata. Būdama šiuolaikinio meno lauko dalyvė, šiandien keramika jau nestebina gebėjimu materializuoti komplikuotas emocines, socialines ir civilizacijos išlikimo problemas.


„Pavasaris“ siekia puoselėti baltiškąsias keramikos tradicijas, stiprinti keramikų profesinius ryšius, populiarinti Baltijos šalių keramiką, supažindinti su naujausiomis šios meno srities tendencijomis. Naują metų ciklą pradedantis pavasaris, pakylėjantis žmogaus dvasią, suteikia dvasinių jėgų ir nuteikia optimistiškai.


Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė


Paroda veiks iki balandžio 23 d.

Comments


bottom of page