top of page
Ieškoti

Galerija XX atidaroma metalo meno ir juvelyrikos paroda „SROVĖS”


Lapkričio 25 d., penktadienį, 17 val. LDS Panevėžio skyriaus galerijoje GalerijaXX atidaroma metalo meno ir juvelyrikos paroda „SROVĖS”


Paroda „Srovės“, pristatoma kaip to paties pavadinimo metalo meno ir juvelyrikos rezidencijos, vykusios liepos 17 d. – 27 d. J. Vienožinskio gimtinėje, kurią organizavo J. Vienožinskio tėviškės bendruomenė, dalis.


Buvo pakviestos dalyvauti menininkės iš Lietuvos ir Norvegijos: Birutė Stulgaitė, Neringa Poškutė- Jukumienė, Sandra Malaškevičiūtė, Rūta Naujalytė (NO), Karina Kazlauskaitė. Rezidencijos dalyvės pasižymi individualiu požiūriu į kūrybą, todėl šiai parodai sukurti darbai tarpusavyje ir dera, ir žaismingai kontrastuoja mąsteliu bei medžiagų įvairove. Parodoje yra eksponuojami šiuolaikiniai juvelyrikos metalo meno objektai. Rezidencijoje „Srovės“, akcentuotas susitelkimas įvandens motyvą – tėkmės, judesio, akustikos variacijos.


Paroda „Srovės“ numatyta eksponuoti Obeliuose (Obelių bendruomenės centras 22/10/15 – 11/5), Rokiškyje (Rokiškio krašto muziejus, 22/11/06 – 11/20), Panevėžyje (LDS Panevėžio galerija XX, 22/11/25 – 12/14) bei Telšiuose (VDA Telšių galerija, 22/12/15 – 23/01/07)

Rezidenciją ir parodą „Srovės“ kuruoja Karina Kazlauskaitė, remia Lietuvos kultūros taryba.

Parodos dalyvių biografijos:

Birutė Stulgaitė (g. 1952 m.) gimė ir augo Dryžiuose, Šilalės rajone. 1977 m. įgijo metalo meno specialybę Estijos valstybiniame dailės institute. Nuo 1981 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narė. 2012 m. menininkei buvo suteikta Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kultūros ir meno premija. B. Stulgaitės kolekcijas yra įsigiję Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, MO muziejus, Nidos gintaro muziejus. B. Stulgaitės kūryba metalo mene įnešė ryškų proveržį tiek papuošalų, tiek mažosios plastikos objektų srityse. Jos surengtos solo parodos ilgam palieka harmoningą įspūdį, kilsteli kartelę eksponavimo kultūrai, formuoja požiūrį į kūrinį kaip vientisą ir išgrynintą vizualinį objektą. Menininkės plataus diapazono kūryba yra vertinama įvairių sričių kuratorių, dėl to ji yra kviečiama dalyvauti ne tik metalo ir juvelyrikos meno parodose, bet ir tarpdisciplininėse parodose.Pastaraisiais metais labai intensyviai ir kūrybiškai dirba objektų srityje iš vario ir plieno, surūdijusio geležies.


Rūta Naujalytė (g. 1981 m.) gimė ir augo Prienuose, nuo 2014 m. gyvena ir kuria Norvegijoje, Osle. 2006 m. baigė VDA, Kauno menų fakultetą, tekstilės bakalaurą, 2008 m. – tekstilės magistrą. Menininkė yra profesionali tekstilininkė, kurios specializacija – šiuolaikinė juvelyrika ir modernus menas. R. Naujalytės kūrybai būdinga mitinės būtybės, išgalvotos pasakos ir įkvepiantys spalvų deriniai, kurie, pasak menininkės, jaiyra vienas iš pagrindinių inspiracijos šaltinių. Kita išskirtinė stilistinė ir teminė kūrybos dalis – makabriškas jos aspektas, kuriuo pabrėžiamas grožio trapumas. Toks trapaus, neišbaigto ir savotiškai gražaus sugretinimas yra terpė, kurioje menininkė perteikia feminizmo, aplinkosaugos problemų ir filosofinės kapitalizmo kritikos idėjas. R. Naujalytės objektas My Love I Will Eat You Alive buvo rodomas tekstilės parodose visame pasaulyje. Buvo sudalyvauta ir tokiose parodose kaip 10-oji tarptautinė pluošto meno bienalė Nuo Lozanos iki Pekino, Pekinas, Kinija; XXVI tarptautinė šiuolaikinio meno paroda MINIARTEXTIL 2016 – TO WEAVE DREAMS, Komas, Italija. Menininkė yra gavusi ne vieną Lietuvos ir tarptautinį apdovanojimą.


Neringa Poškutė-Jukumienė (g. 1981 m.) gimė ir augo Dainorių kaime, Akmenės rajone. Menininkė, kuratorė, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė, VDA Telšių fakulteto dėstytoja, galerijos Klaipėdos galerija ir VšĮ Klaipėdos dailininkų fondo vadovė. Nuo 2015 metų Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros ir meno tarybos narė.

2004 m. Vilniaus dailės akademijoje, Telšių taikomosios dailės fakultete, metalo dizaino katedroje baigė menų krypties dizaino (juvelyrikos ir kalvystės) studijas, apsigynė menų bakalauro laipsnį. 2007 m. Vilniaus dailės akademijoje baigė dizaino magistrantūros studijų programą. 2012 metais 6-osios PASAULIO ŽEMAIČIŲ PARODOS laureatė. Apdovanota medaliu už inovatyvumą. 2017 ir 2019 metais 7-8 ojoje emalio meno

bienalėje Vilnius 2017, VšĮ Auksakalių gildijos galerijoje Meno niša, Vilnius apdiovanota diplomu už konceptualų kūrinį. Nuo 2008 metų meno simpoziumų dalyvė (Lietuvoje ir užsienyje). Nuo 2016 metų tarptautinių ir respublikinių projektų vadovė, parodų kuratorė, konferencijų moderatorė. Pasak menotyrininkės Jurgitos Ludavičienės, “N. Poškutės-Jukumienės kūrybai būdinga juvelyrika, kuri užvaldo žmogų, paversdama jį memu, juvelyrika, kuri virsta ne papuošalu, o erdvine struktūra, kuri įtraukia žiūrovus ir taip juos paverčia instaliacijos dalimi.”


Sandra Malaškevičiutė (g. 1975 m.) gimė ir augo Klaipėdoje. 1998 m. baigė studijas Telšių aukštesniojoje taikomosios dailės mokykloje, 2004 m. įgijo VDA Telšių fakultete metalo meno dizaino specialybės bakalaurą, 2006 m. – VDA architektūros ir dizaino fakultete, juvelyrikos specialybės magistrantūros studijas. Nuo 2007 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Darbai išsiskiria lengvu humoru, organinio stiklo ir įvairių medžiagų naudojimu. S. Malaškevičiutės kūriniuose persipynę seni ir šiuolaikiniai pasaulio kultūros simboliai, transformavęsi į amorfiškus augalus. Menininkė aktyviai dalyvauja bendrose parodose, yra surengusi ne vieną personalinę parodą.


Karina Kazlauskaitė (g. 1980 m.) gimė ir augo Šilutėje. 2005 m. Vilniaus dailės akademijoje, Telšių taikomosios dailės fakultete, metalo dizaino katedroje baigė menų krypties dizaino (juvelyrikos ir kalvystės) studijas, apsigynė menų bakalauro laipsnį. 2007 m. Vilniaus dailės akademijoje baigė dizaino magistrantūros studijų programą. Nuo 2008 iki 2015 m. K. Kazlauskaitė gyveno ir kūrė Norvegijoje, 2012-2015 m. priklausė Norvegijos profesionaliųjų amatų asociacijai. 2016 m. tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nare, 2020 m. LDS metalo meno sekcijos vadove. K. Kazlauskaitė aktyviai rengia personalines parodas, dalyvauja bendrose parodose Lietuvoje ir užsienyje. Nuo 2019 m. kuruoja šiuolaikinės juvelyrikos parodas. Menininkės kūryba Lietuvoje pasižymi autentišku požiūriu į juvelyrikos meną. Kūriniais siekia kelti klausimus, susijusius su žmogaus ir gyvūno bendra egzistencija, atsakymų ieško žmogaus kasdienėje buityje ir papročiuose, todėl naudoja readymade daiktus. Meninikės kūryba yra atpažįstama dėl GAMTA KAIP ŽAISLAS projekte naudojamo pergamento, kurį pati pasigamina iš kiaulės šlapimo pūslės – antrinės atliekamos žaliavos. Meninikės kūrinių yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. K. Kazlauskaitė inicijavo ir kuruoja šią metalo meno ir juvelyrikos rezidenciją ir parodą „Srovės“

Paroda GalerijojeXX veiks iki gruodžio 14 dienos.

Comentários


bottom of page