top of page
Ieškoti

Klaipėdos galerijoje – Ričardo Šileikos „Inkliuzai“ ir „Pertrauka“


Ričardas Šileika. Iš ciklo „Pareidolijos“

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus Klaipėdos galerijoje (Bažnyčių g. 6) birželio 20 d., ketvirtadienį, 18.30 val., vyks rašytojo, fotomenininko, eksperimentatoriaus Ričardo Šileikos parodos „Inkliuzai“ atidarymas. Vakaro metu kartu su klaipėdiete rašytoja Nijole Kepeniene autorius pristatys ir naujausią savo knygą „Pertrauka“ (leidykla „Slinktys“, 2023). Tai – pirmasis R. Šileikos toks išsamus prisistatymas Klaipėdoje.


Parodoje „Inkliuzai“ – smulkmenos, fragmentai, detalės, gabaliukai, birenos, radiniai, nuoplaišos, nuogirdos, trupiniai, likučiai, įrašai, štrichai... Visa tai, kas buvo pastebėta ir surinkta šio poeto, fotografo, smėlininko, geležėlininko, nuogirdininko, tupinėtojo ir t. t., vienodai sumaniai kalbančio tiek žodžiu, tiek ir vaizdu.


„Tebūnie tai kūliavirsčiai, tebūnie tai vadintina laisvamanybė. Iš esmės tai yra draugystės dalinimaisi ir keitimaisi. Tai yra lengva, paprasta, nes tai neįpareigota, nes tai neprivaloma. Niekam nieko iš to nereikia. Kiekviename mūsų „tupi“ vaikas. Tai yra toji nežabota gyvastis, gajumas, laisvė, vitališkumas. Taigi aš leidžiu savo vidiniam vaikui žaisti gyvenimo smėlio dėžėje.


Į tatai kreipdamas dėmesį, sukuriu mažmožiams „didenybę“.


Absoliučiai nekenksmingi ir nepretenzingi veiksmai. Visa „atsiranda“ kone iš nieko. Be pastangų, be rūpesčio. Tiesiog (į)vyksta nespėliojamai, ekspromtiškai. Ką pats gyvenimas pasiūlo, ką pastebiu, ką užčiuopiu.


Todėl mano veikimuose daugiau palaidystės, gausiau apčiuopiamumo, apsčiau kiaurų akimirkų.


Man nerūpi pasakos, istorijos, politikos, iliuzijos, sapnai. Iš gyvenimo randanti kūryba man nėra istorija. Tai savaiminis spontaniškas koliažas.


Ričardas Šileika. Iš ciklo „Atvirlaiškiai“

Ką nors surasti visada yra smagiau negu pamesti. Bet kad aš ką rasčiau, tu turi ką nors pamesti. Chi chi chi… Pametama nepastebimai, surandama taip pat netyčia, tai yra be poreikio surasti. Juk adatos paniškas ieškojimas šieno vežime yra bergždžias. Kaip ir laimės ieškojimai – per amžių amžius – yra bevaisiai. Mat pats ieškojimas jau yra neramumas, jau įtampa.


O kuris žmogus šioje žemėje ką nors sukuria? Tik dėlioja daiktus/ žaislus iš vienos vietos į kitą. Absoliučiai taip elgiamasi su visu kuo šiame formų ir pavidalų pasaulyje. Nes mūsų socialioje būtyje prioritetinė vertybė yra materija.


Ar manai, kad poetas sukuria eilėraštį? Jis viso labo sau nesuvokiamai, pats stebėdamasis sudėlioja žodžius, sakinius, strofas. Tas „nesuvokiamai“ dažnai yra vadinamas įkvėpimas. Bet tai irgi tik etiketė to, ko iki galo nepajėgiame „sukramtyti“. Nes tas protinis iki galo nesuvokimas ir yra visatos, gamtos, būties veikimas, jos patvirtinimas ir dar kartą patvirtinimas.


Kūrėjas mumyse tėra Svaigingoji Iliuzija, Nekaltai Pradėtoji.


Visi aliai vieno mes nieko niekada nesukuriame. Viskas egzistuoja savaime ir viskas vyksta savaime. Mes nesukuriame augančio javų lauko. Grūdai savaime auga. Nes nesukuriame duonos. Tik mechaniškai sumalame rugius. Užmaišome tešlą. Tešla pati pakyla. Ir net neiškepame. Tik įžiebiame ugnį. Mes tik fizikos ir chemijos dėsnių naudotojai. Jiems savaime veikiant, mes atliekame tam tikrus judesius. Kurie irgi vyksta savaime.


Mes kiekvienas su(si)reikšminame sau, pirmiausiai sau. Kad taptume svarbesniais, vertesniais, kad savo egzistencijai brūkštelėtume pliusiuką.“ (R. Šileika)

 

- - -

 

Ričardas Šileika gimė 1968 m. Atkočiuose (Ukmergės r.). Mokėsi bibliotekininkystės ir bibliografijos Vilniaus kultūros mokykloje, fotografijos – Vilniaus buitininkų mokykloje. Dirbo Kupiškio r. laikraštyje „Kupiškėnų mintys“, Jonavos laikraštyje „Jonava“, respublikiniame žurnale „Ūkininkas“, Radviliškio r. laikraštyje „Mūsų kraštas“. Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Respublikinio jaunųjų filologų konkurso vertinimo narys. Savo tekstus ir fotografijas publikuoja įvairiuose respublikiniuose leidiniuose. Dalyvauja pleneruose ir simpoziumuose, rengia asmenines įvairiažanres parodas. Gyvena Vilniuje, dirba VDA, Fotografijos, animacijos ir medijos meno laboratorijoje specialistu praktiniam studentų mokymui.


Paroda veiks iki liepos 27 d.

 

Organizatorius – LDS Klaipėdos skyrius.

 

Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos ir LDS Klaipėdos skyriaus kūrybinės programos dalis. Organizacijos strateginę veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

Klaipėdos galerijos darbo laikas:

trečiadieniais–penktadieniais 12–19 val., šeštadieniais 11–16 val.Valstybinių švenčių dienomis galerija nedirba.

 

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais. 

 

Daugiau informacijos (žiniasklaidai):

Danguolė Ruškienė, klp.galerija@gmail.com, +370 650 37370

Ričardas Šileika, gelezele@yahoo.com, +370 672 49128

Commenti


bottom of page