top of page
Ieškoti

Menininkų judėjimo „SinThesis Gang“ paroda: autorių dialogai per bendrus kūrinius


Gruodžio 18 d. (šeštadienį), 18 val., Vilniaus meno erdvė „GODÒ galerija“ pristato menininkų judėjimą „SinThesis Gang“ ir pirmąją šio judėjimo parodą [ˈsɪnθəsɪs gæŋ]. Kiekvienas darbas parodoje – tai dviejų menininkų autorystė, kalbėjimasis vienas su kitu per unikalią savo meninę raišką, intelektualinį bei filosofinį pėdsaką.


Keliems menininkams kilo mintis susiburti ir imti kurti bendrus kūrinius – iš bendravimo ilgesio. Šie autoriai nori pabėgti iš vis dažniau primetamo individualaus, save vadybinančio menininko įvaizdžio rėmų ir susikurti bendruomenę. Idėjų ir formų mainuose kaip tik ir gali gimti naujos asmeninio meno savybės, nauja kokybė, netikėtumai ir atradimai. 2019 m. rugsėjį į avantiūrą drąsiai įsilieję autoriai suformavo „SinThesis Gang“ judėjimą.


Šiuo metu į judėjimą yra įsitraukę 7 autoriai: iniciatyvos pradininkai Andrius Makare Makarevičius (tapyba) ir Inga Noir Mrazauskaitė (tapyba), Dalia Juodakytė (neasocijuota kūryba), Goda Lukaitė (tapyba), Artūras Arce Rožkovas (mišri technika), Kristina Asinus (tapyba), Saulius Kreišmonas (fotografija).


Gerai žinomi kūrėjai imasi tarsi vėjavaikiško žaidimo, tačiau būtent taip išnyra drąsiausi ir dar neregėti pavidalai ir koncepcijos. Paprasto žaismingumo veiksmu gimsta nepaprasti kūriniai-kyborgai, turintys malonaus nejaukumo, keistumo, vizionieriškumo dvelksmo.


Per skirtingų menų ir išraiškos sintezę visi šie individualūs menininkai pavirsta į unikalų vienetą, nedalomą autorystę. Kelių menininkų autorystė išplečia kūrinio temos interpretaciją, išeina už vieno autorinio braižo ribų ir įtraukia žiūrovą į persipynusių menininkų pėdsakų paieškas. Rodos, tarsi kiekvienam paveikslui sukurti gimsta naujas dualistiškas autorius, gimstantis ir gyvenantis tik vienam kūriniui, o tuomet nejučia išnykstantis ar pakeičiantis tapatybę.


Dalis „SinThesis Gang“ parodoje pristatomų darbų sukurti dviem menininkams tapant pagal judėjimo nario, fotografo S. Kreišmono aktų fotografijas. Tai buvo natūralus judėjimo narių sprendimas, karantino sąlygomis nesant galimybei kurti vienoje erdvėje ar kartu su pozuotojais. Vėliau paveikslų siužetai ir kūrybos įgyvendinimas plėtėsi, toliau ieškant bendrų autorius vienijančių idėjų. Parodoje taip pat bus pristatoma tapyba ant fotografijos, asambliažai ant kito menininko tapybos darbų.


„Būti „SinThesis Gang“ nariu – tai būti genties, kurią sieja potraukis tapybai, dalimi. Mūsų veiklą, kūrinių kūrimą kartu laikau dialogais. Tapydama bendrą kūrinį su kitu genties nariu jaučiuosi tarsi su juo kalbėdama spalvų ir potėpių kalba. Su kiekvienu tapytoju pokalbiai vyksta skirtingomis temomis, o rezultate atsiskleidžia jų sąskambiai. Dialogai drobėse tokie pat kaip ir gyvenime – vieni kalba garsiai, kiti – tyli, vieni ekspresyvūs, kiti – santūrūs. Svarbiausia, kad visi lygūs. Tai – mūsų būdas diskutuoti, papildyti vieni kitus, pasisemti skirtingų matymo, mąstymo ir kūrybos būdų“, – sako D. Juodakytė.


„SinThesis Gang“ man yra kūrybinė šeima. Mes esame labai skirtingų kūrėjų grupė, kuriuos suvienija meilė kūrybos procesui, panašus pasaulio pajautimas, humoras, draugystė ir besąlygiškas pasitikėjimas vienas kitu. Mes vieni kitus palaikome, įkvepiame, motyvuojame, išbandome. Bendravimas šių „gangsterių“ grupėje kiekvieną kartą išsivysto į flow būseną ir, manau, tai pasako viską. O kiekvienas kūrinys, atliekamas kartu su nariais, yra unikali patirtis, pasitikėjimo testas, netikėtumo anticipacija ir originalus meninis rezultatas“, – sako Inga Noir Mrazauskaitė.


Kristinos Asinus manymu, individualių, unikalią stilistiką turinčių menininkų bendra kolaboracija žavi savo potencialu kurti niekur neregėtus ir savitus regėjimo kampus bendrame kūrinyje. „Tai dialogas, kuriame reikia drąsos ir vizijos polėkio bei itin didelio jautrumo kito menininko paveikslo išgyvenimui. Tai visuomet apnuogina. Bet ir suteikia naują pavidalo augimą“, – pastebi ji.


„Džiaugiuosi būdama „SinThesis Gang“ nare. Esame ne tik kolegos, bet ir draugai. Mane žavi kūrybinio proceso kitoniškumas. Atiduodant paveikslą į kito nario rankas niekada tiksliai nežinosi baigtinio rezultato, nes jis nepriklauso nuo tavęs vieno. Šiuo atveju tapyba įgauna žaidimo elementų ir tai suteikia papildomų „spalvų“ , – pasakoja Goda Lukaitė.


Andrius Makare Makarevičius sako, kad „SinThesis Gang“ jam visų pirma yra bendravimas. „Tapome žmogaus kūną, skirtingai jį suprantame, skirtingai matome, bet tikslas vienas. Stilistiškai kūriniai irgi nėra nuspėjami, kartais užsikreti jau pradėto darbo nuotaika. Su skirtingais menininkais vis kitoks pasidarai“, – pasakoja jis.


„Buvimas geroj chebroj, kur visi saviti, skirtingi, įkvepiantys žmonės, pakrauna, duoda laisvės ir suteikia priklausymo bendram reikalui jausmą, šildo ir džiugina mano sielą. Myliu visus“, - sako Artūras Arce Rožkovas.


Anot Sauliaus Kreišmono, buvimas tarp tokių ir su tokiais kūrėjais jam yra ir garbė, ir paskata. „Žiūrėdamas į tapybos darbus, kurių pradžia yra mano nuotraukos, pats pasikraunu kūrybine energija, įgaunu jėgų toliau įgyvendinti savo mintis“, – sako jis.


Nors aplink judėjimą jau pradėjo telktis gerbėjų ratas, o kai kurie meno kūriniai buvo nupirkti, vos pasirodę socialiniuose tinkluose, ši paroda yra pirmasis viešas bendrų menininkų darbų pristatymas plačiajai auditorijai. Dėl karantino suvaržymų menininkai buvo priversti atidėti numatytas „SinThesis Gang“ parodas Lietuvoje. Dalis judėjimo darbų buvo eksponuoti tik užsienyje – Nyderlanduose, Amsterdame, grupinėje parodoje „Delicious Body 2020“ (“Lekker Lijf“).


„SinThesis Gang“ judėjimas ypatingas tuo, kad menininkų susivienijimas ne pavieniams plenerams ar renginiams, o tęstiniam, kryptingam darbui yra gana naujas ir savo raida intriguojantis reiškinys Lietuvoje. Tai taip pat puiki proga pamatyti savo mėgstamus kūrėjus naujame kontekste bei įsigyti kelių autorių kūrybą.


„SinThesis Gang“ narius pristatantį video galite rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=g9YtWxSyD6Y (video kūrėjas – Žygimantas Kaminskas).


Paroda vyks iki 2022 m. sausio 14 d.


Parodos lankymas nemokamas; dalyvavimas parodos atidarymo renginyje – tik su galimybių pasu.


Galerijos adresas: Malūnų g. 6A, Vilnius.


Daugiau informacijos:


Lina Mrazauskaitė

VšĮ Godo galerija vadovė


m.: 868661975

www.godo.lt

Comments


bottom of page