top of page
Ieškoti

Irina Pohorelova ir Viktor Pohorelov paroda KHARKIV'22.02.24

Rugsėjo 2 d., penktadienį, 17 val. Lietuvos dailininkų sąjungos parodų erdvėje (Vokiečių g. 4 Vilnius) atidaroma ukrainiečių monumentalistų Irina POHORELOVA ir Viktor POHORELOV paroda KHARKIV'22.02.24


Parodoje pristatoma virš penkiasdešimties darbų, kuriuos pasitraukę iš karo niokojamo Charkivo menininkai sukūrė Vilniuje, 2022-ųjų birželio-rugpjūčio mėnesiais.


„ ... karas mus užklupo savo namuose Charkive, iš kurių ne sava valia teko bėgti. Ši paroda atspindi Ukrainoje vykstančio karo atgarsius. Vaizduojame žmogaus ir karo santykį, karo pėdsakus žmonių mintyse, gyvenimuose ir širdyse. Pėdsakus, kuriuos palieka žmoguje karas..“ – sako menininkai.


Anot autorių, ši paroda kartu yra naujos tikrovės įsisąmoninimas. Tai egzistencinės Ukrainos gyventojų dramos, bandymas suprasti kas vyksta. Tragiškus įvykius dailininkai bando perteikti simboliais ir ženklais. Parodos darbai byloja, kad karo žiaurumai padalijo pasaulį į šviesųjį ir tamsųjį. Autoriai ekspresyviomis formomis ir asociatyviais vizualiniais mistiniais simboliais vaizduoja personažus, kurie įtraukti į karo baisumų virtinę. Karas – tai košmaras, kuriame žmonės jaučiasi bejėgiai, patekę į fatališkas aplinkybes. Žmonės tarsi užšąla, užstringa. Tačiau autoriai nori parodyti, kad žmonės ieško į ką atsiremti, kas jiems suteiktų stiprybės. „Žmonės ieško gyvenimo prasmės net žiauriausiose ir nežmogiškiausiose karo situacijose, ieško kas jiems padėtų išlikti žmonėmis,“ – sako autoriai.


Fotografija © Urtė Paulauskaitė

Iryna Pohorielova (g.1951) kilusi iš Simferopolio, Krymo. 1978 m. baigė Charkivo meno ir pramonės institutą, specializacija – dekoratyvinės dailės menininkė. Nuo 1992 m. yra Nacionalinės Ukrainos dailininkų sąjungos narė. Autorė nuo 1990-ųjų yra aktyvi Ukrainos ir tarptautinių parodų dalyvė, iš viso dalyvavusi daugiau nei 120 parodų. Iryna yra 25 monumentalių freskų, mozaikų ir vitražų socialiai reikšmingose Ukrainos vietose autorė ir bendraautorė. Jos tapybos kūrinių yra privačiose kolekcijose JAV, Kanadoje, Vokietijoje, Graikijoje, Rusijoje, Lenkijoje ir Ukrainoje.


Viktor Pohorielov (g. 1954) – iš Charkivo kilęs tapytojas, monumentaliosios ir dekoratyvinės dailės praktikas, Ukrainos nacionalinės menininkų sąjungos narys, nusipelnęs Ukrainos menininkas. 1971-1976 studijavo Charkivo dailės ir pramonės institute, baigė dekoratyvinio meno specialybę. Nuo 1976 m. dėstė Charkivo Skorovodo valstybiniame institute, vėliau Charkivo valstybinėje meno mokykloje, o nuo 2004 m. yra Charkivo valstybinės dizaino ir meno akademijos docentas. Nuo 1975 m. aktyviai dalyvauja daugelyje Ukrainos ir tarptautinių parodų, iš viso – daugiau nei 190 parodų. Autorius yra sukūręs monumentalius darbus daugiau nei 30-yje Ukrainos viešųjų objektų. Jo darbai saugomi viešose ir privačiose kolekcijose Ukrainoje, Kanadoje, JAV, Meksikoje, Kinijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kitose pasaulio šalyse. Menininko darbų ciklai: „Dėlionės“, „Reljefas“, „Aliuzijos“, „Atvirumo jausmas“, „Antomalija‘, kiti.


Fotografija © Urtė Paulauskaitė

„..Viktor Pohorielov yra monumentalistas, jo darbai yra tūriniai, raminančių spalvų, tačiau tai, kas pavaizduota ant drobių, skatina susimąstyti ir alsuoja ekspresija. Jis iki šių dienų perteikė avangardo ir tapybinio eksperimento dvasią, persmelkiančią visus menininko kūrybinius apreiškimus. Neatsitiktinai Viktor Pohorielov herojai atrodo kaip galingos skulptūros, o jo personažai yra nuolatinėje dramatiškoje kovoje. Menininkas įsitikinęs, kad žmonės stiprūs – turi dramų, bet priešinasi ir laimi. Prie menininko paveikslų reikia stovėti, mąstyti ir įgyti jėgų. Jo žiūrovas yra romantikas, estetas, filosofas. Viena vertus tai žmogus, tiesiogiai išgyvenantis formos raišką ir neramaus judėjimo ritmą, kita vertus - intelektualas, siekiantis išgauti prasmę iš to, ką mato, sukurti savo platų asociatyvų lauką. Jo paveikslai atviri kiekvienam, bet kiekvienam jis atsivers savaip...“


Iš parodos „Antomalija‘ anotacijos


Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga


Paroda vyks iki rugsėjo 16 d.

Comments


bottom of page