top of page
Ieškoti

Marina Abramović „Būties atmintis“


Parodos laikas: 2022 03 30–07 31


Vieta: Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerija (K. Donelaičio g. 16, 44213 Kaunas).


„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ proga galerija „Meno parkas“ pristato meno pasaulio ikonos, menininkės Marinos Abramović parodą „Būties atmintis“. Pasak M. Abramovič instituto direktoriaus Giuliano Argenziano, paroda pasižymės unikalia forma: pirmą kartą ji rengiama kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios autorės performansų dokumentacijų ir filmų.

Ekspozicijoje išsamiai pristatoma Marinos Abramović kūryba nuo 7-ojo dešimtmečio iki pastarųjų metų. Čia bus galima susipažinti su dokumentine medžiaga, menininkės kūrybine biografija, garsiuoju jos Manifestu bei unikaliu kūrybos Metodu, taip pat pamatyti jos interviu. Menininkė planuoja dalyvauti atidarymo renginiuose, o Kauno „Žalgirio“ arenoje numatyta surengti specialų vakarą, skirtą susitikimui su ja. Specialiai šiai progai lietuvių kalba yra išleistas iki šiol išsamiausiai Marinos Abramović kūrybą pristatantis katalogas „Valytoja“ („The Cleaner“).


Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“ – svarbus meno renginys ne tik Kaune, Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Vienas iš parodos kuratorių Waclaw Kuczma (Lenkija) teigia, kad Marinos Abramović menas toks paveikus dėl jame slypinčios pasaulio vizijos ir fatališkų ateities nuojautų. Pasinėrimas į šios autorės kūrybą žiūrovui tampa dramatišku, magišku iššūkiu. Kuratorius Arvydas Žalpys įžvelgia istorinių sąsajų – mūsų regiono gyventojų pasaulėvaizdis artimas šios menininkės kūrybai. Nuo sovietinės „geležinės uždangos“ laikų Lietuvos menininkai ir kultūros lauko atstovai įvairiausiais būdais ieškojo informacijos apie Marinos Abramović kūrybą – ji simbolizavo drąsų laisvės siekimą peržengiant baimę ir nusistovėjusias klišes, nevaržomą menininko asmenybės raišką veržiantis iš tokių pažįstamų sovietinės sistemos gniaužtų. Todėl šis publikos ir autorės susitikimas ypač svarbus.


Performansas yra tarytum žymuo tam tikrame laike ir vietoje, kur menininkas susitinka su publika ir jie tampa vienas kito veidrodžiu. Marinos Abramović performansų retrospektyva leidžia pamatyti ne tik menininkės kūrybos raidą, bet ir žiūrovo vidinę dinamiką, pajusti laiko perspektyvą ir pamatyti save šiandien. 2022-aisiais Kaunui esant Europos kultūros sostine, Marinos Abramović paroda „Būties atmintis“ taps stipriu ir transformuojančiu traukos centru vietos bendruomenėms ir miesto svečiams.


Tiksli informacija apie susitikimo su Marina Abramović laiką bei bilietų platinimo vietas bus paskelbta artėjant renginiui.


Paroda, kuri – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis – veiks iki liepos 31 d.


Parodos partneriai: Kaunas 2022 Marina Abramovic Institute Moderna Museet, Stokholmas


Pagrindinis rėmėjas: EPSON


Rėmėjai: Kauno miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, UAB „Alliance for Recruitment“, UAB „Ekspobalta“, UAB „Mimeta“, UAB „Minordija“


Informacinis rėmėjas: LRT

Comments


bottom of page