top of page
Ieškoti

Vaivos Abromaitytės paroda „Menų pašaukti. Šokis 2023“


Paroda skirta Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos (NČMM) Baleto skyriaus įkūrimo 70-mečiui paminėti.


Paroda veikia Rugsėjo 2- 12 d. Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje, Vokiečių 2, Vilnius.


Parodos pristatymas – rugsėjo 2 d. 16 val.© Vaiva Abromaitytė

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje (DSG) atidaromoje parodoje „Menų pašaukti. Šokis 2023“ menininkė Vaiva Abromaitytė pristato fotografijų ir objektų ciklą, siekdama įamžinti trapų baleto meną, sustabdyti šokio akimirką, leisti žiūrovui pamatyti ir pajusti veržlų dvasios polėkį, judesyje sustingusios muzikos iliuziją, fizines šokėjų pastangas. Parodos kūriniuose atsiskleidžia NČMM Baleto skyriaus moksleivių kasdienybė. Pasirinktas žvilgsnis į baleto užkulisius atspindi sunkų kasdienį darbą, kuris būtinas šokio lengvumo ir efemeriškumo įspūdžiui scenoje pasiekti. Įvairiose meno medijose kuriančios Vaivos Abromaitytės holistinės išraiškos siekis – plėtoti kūno ir judesio reprezentavimą „kūniškose ir medžiagiškose“ fotografijose. Jose tarsi skaitai prancūzų filosofo Deleuze’o ištaras apie „klostę“ (the fold) ir žmogaus, gamtos, visatos kompleksiškumą. Menininkė akcentuoja savitą vizualią kalbą, kur išskirtinę estetinę svarbą turi žaismas tarp tuštumos, kūno ir medžiagos, šviesos ir šešėlio. Vaivai kūryba – nuolatinis procesas ir tąsa.

Parodoje eksponuojami natūralaus dydžio fotografijų herojai žvelgia į žiūrovus ir spinduliuoja įvairų šokio energetikos spektrą. Klasikinės fotografijos formatuose, fiksuojančiose baleto kasdienybę, skleidžiasi tradicinė baleto meno elegancija, spindesys ir grožis. Kartais šokėjai atvirai pozuoja, kartais atskleidžia per ilgus metus gludintų klasikinio baleto siluetų tobulą grožį arba pasineria į judesio stichiją, įamžinančią mikrosekundėje telpančius kūno ir sielos virpesius, su kurių pagalba užsimezga jaudinantis artisto ir žiūrovo ryšys, gimsta šokio stebuklas, skatinantis vėl ir vėl jį išgyventi – scenoje, sapnuose ir prisiminimuose.


Paroda skirta NČMM Baleto skyriaus įkūrimo 70-mečiui paminėti. NČMM Baleto skyrius 1952 m. įsteigtas kaip tuometinės Vilniaus dešimtmetės muzikos mokyklos Choreografijos skyrius – profesionalių Lietuvos baleto artistų rengimo centras, šios meno srities tradicijų puoselėtojas ir veiklos tęstinumo garantas.© Vaiva Abromaitytė

Šokiui gabūs vaikai iki tol ugdyti baleto studijoje, veikusioje prie Lietuvos valstybinio operos ir baleto teatro (LNOBT), choreografo Vytauto Grivicko (1925-1990) ir kitų baleto menininkų pastangomis pradėjo sistemingai ir nuosekliai mokytis baleto meno ir palaipsniui tapo pamaina vyresnės kartos baleto artistams. Baleto skyriui yra vadovavę Henrikas Kunavičius (1925-2012), Lili Navickytė-Ramanauskienė (1933-2021), Jolanta Vymerytė (1965-2022), Edvardas Smalakys (g. 1968), Petras Skirmantas (g. 1957), Lina Puodžiukaitė- Lanauskienė (g. 1981). Nuo 2016 m. Baleto skyriaus vadovas – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primarijus, daugkartinis „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas, „Operos Švyturio“, Jurgio Žalkausko, Konstantino Stašio premijų laureatas – Eligijus Butkus (g. 1979).


Per septyniasdešimt metų parengta daug solistų ir artistų, be kurių neįsivaizduojama Lietuvos baleto raida, kurie šoko ir šoka Lietuvos ir kitų šalių teatrų scenose, kurie, tapę choreografais, skatino ir skatina svajoti ir pakilti virš kasdienybės. Dauguma solistų, baigę sceninę karjerą, tapo Baleto skyriaus pedagogais ir perduoda savo sukauptas žinias ir patirtį būsimosioms Lietuvos baleto menininkų kartoms.


Nuotraukose šoka Baleto skyriaus moksleiviai Adelija, Akvilė, Deivydas, Ieva, Jogailė, Jokūbas, Jonas, Gabija, Kostas, Leila, Milda, Mykolas, Nojus, Nojus, Nojus, Nora, Nora, Paloma, Paulina, Robertas, Saulė, Sergejus, Tėja, Timotiejus, Vasara, Vasarė.Fotomenininkė - Vaiva Abromaitytė

Parodos kuratoriai – Dainius Numgaudis, Eglė Ganda Bogdanienė, Eligijus Butkus, Giedrė Zaščižinskaitė

Grafikos dizainerė - Evelina Dragūnienė

Asistentės - Aistė Dragūnaitė, Liepa Gradauskaitė

Parodą organizuoja Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla.


Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos dalis.

Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Kommentare


bottom of page