top of page
Ieškoti

XII Lietuvos Medalių Trienalė


Tęstinis projektas, anksčiau vadintas "Respublikine medalių trienale", atsinaujina.


Medalio menas – nevienadienė, ilgaamžė, šimtametes tradicijas turinti meno rūšis, kurios išskirtinė ypatybė yra gaivinti istorinę atmintį, įamžinti reikšmingus valstybei, tautai, pilietiškumui įvykius, aktualizuoti tai, kas yra prasminga kultūrai bei visuomenei.

Medalio meno ištakos Lietuvoje siekia XVI a., o jo suklestėjimas vyko XX a. 8 dešimtmetyje, būtent pradėjus rengti Respublikinę (1984 metais) ir kiek vėliau (1986 metais) Baltijos medalių trienales. Kasmetinė medalių kūrimo kalvė yra Telšių stovyklos.


Šiuolaikybėje medalio meno ribos yra išplitusios, jos kartais įgauna ir mažosios plastikos formas, ar atitolsta nuo pirminės medalio paskirties, t.y. įamžinimo. Menininkai nuolat improvizuoja, ieško naujų išraiškos priemonių ir medžiagų savo idėjoms išpildyti. Šalia medalio atsirado medalio objekto sąvoka, dėl to dailininkų sukurti darbai tinka tiek istorinių muziejų, tiek šiuolaikinio meno kolekcijoms. Įvairios formos, naujos medžiagos ir beribis istorinių bei šiuolaikinių temų horizontas medalio meną praturtina, skatina jo atsinaujinimą. Tad tęstinis projektas aktualus ne tik tuo, kad palaiko itin retos, nišinės medalininkystės srities tradiciją, bet ir skatina jos raidą. Kas trejus metus rengiamas projektas turi laiko subręsti, reprezentuoti naujausias pastarųjų trejų metų medalio meno tendencijas, pristatyti ne tik pripažintus, bet ir jaunus kūrėjus. Šioje parodoje pristatomi 22 menininkų darbai:


Petras Baronas, Lina Kalinauskaitė, Benas Narbutas, Skaistė Žilienė, Liutauras Griežė, Asta Vasiliauskaitė, Antanas Olbutas, Antanas Šėmis, Danius Drulys, Petras Gintalas, Petras Repšys, Gvidas Latakas, Gediminas Žuklys, Remigija Vaitkutė, Neringa Kalvaitytė, Ugnė Burvytė, Romualdas Inčirauskas, Daumantas Kučas, Aušra Jasiukevičiūtė, Jurgis Paulauskas, Dominyka Gulbinaitė, Airidas Skublickas.


Trienalei atsinaujinant, pradedamas taikyti tematiškumas. Atsižvelgiant į aktualijas, 2023 metų svarbiausias šventinis akcentas yra Vilniaus 700-ųjų metų jubiliejus. Menininkai specialiai šiai progai sukūrė medalius - taip, prisidedant prie neeilinės šventės, įamžino šią sukaktį metalo meno kūrinyje. Parodos atidarymo metu laureatams bus įteikti apdovanojimai.


Paroda bus eksponuojama meno erdvėje "Medūza" (Šv. Jono g. 11, Vilnius) lapkričio 4-30 dienomis, atidarymas lapkričio 3 dieną 18val.


Gruodžio mėnesį paroda keliaus į Klaipėdą.


Projekto organizatorius: Meno erdvė "Medūza", Lietuvos dailininkų sąjunga


Projekto partneriai ir rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Nacionalinis muziejus, UAB "Lietuvos monetų kalykla", UAB "Alpera", UAB "Metalo forma", UAB "Florinus", UAB "Monetų namai", VDA Telšių fakultetas, Žemaičių muziejus "Alka", Leidykla "Artseria".


Projekto kuratorė

Lina Kalinauskaitė


lk.medals@gmail.com

+37061137489

fb: Lietuvos medalių trienalė

Comentarios


bottom of page