top of page
Ieškoti

IAA EUROPE Generalinė Asamblėja Vilniuje

Spalio 16 d. Vilniuje Dailininkų sąjungos galerijoje Vokiečių 2 pirmą kartą per visą Lietuvos dailininkų sąjungos egzitavimo laiką, buvo surengta IAA EUROPE Generalinė Asamblėja, kurioje dalyvavo virš 40 pasaulio meno kūrėjų asociacijų delegatų (dalis delegatų GA dalyvavo online). 

Generalinėje asmablėjoje buvo pristatyti einamosios organizacijos veiklos, finansinės ataskaitos, aptarti  IAA Europa strateginiai tikslai 2023–2024 m.  


Asamblėjoje dalyvavo delegatai: Vasilena Gankovska / Austrija (online), Anders Werdelin / Danija, Teemu Mäki / Suomija, Marcel Noack / Vokietija, Igors Dobicins / Latvija, Eglė Ganda Bogdanienė / Lietuva, Geir Egil Bergjord / Novegija, Maria Moroz / Lenkija, Katarína Žáková / Slovakija, Sara Edström / Švedija, Jerome Ince-Mitchell / Jungtinė Karalystė, Jonathan Jerold / JAV, Katina Kosta / Kipras (online), Vahida Ramukić / Serbija (online), Jonna Van ’t Hof / Olandija (online), Stefania Angelini / Monakas, Susana Mendes / Portugalija (online), Anna Eyjólfsdóttir / Islandija (online).



TARPTAUTINĖ DAILININKŲ ASOCIACIJA (IAA) EUROPE yra tinklas, jungiantis virš 40 nacionalinių organizacijų Europoje, atstovaujančias profesionalius vaizduojamojo meno kūrėjus.  


IAA Europa yra viena iš penkių kultūrinių regionų (Afrika, Arabų šalys, Azija ir Ramusis vandenynas, Lotynų Amerika ir Karibai, Europa) Tarptautinėje dailininkų asociacijoje (IAA) – didžiausioje tarptautinėje nevyriausybinėje vaizduojamojo meno kūrėjų asociacijoje, turinčioje daugiau nei 100 narių visame pasaulyje. IAA palaiko tarptautinį bendradarbiavimą ir siekia pagerinti menininkų ekonominę, teisinę bei socialinę padėtį nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu. Asociacija siekia skatinti vaizduojamojo meno kūrybą pasaulinio humanizmo dvasia bendruomenėse visame pasaulyje.  


Menas yra pagrindinė žmogaus teisė ir viena iš svarbiausių paslaugų, kurias visuomenė turi teikti savo piliečiams. Menas yra kritinio diskurso forma ir platforma, kuri palaiko ir stiprina demokratiją. Daugelis mokslinių tyrimų taip pat rodo, kad menas kuria bendruomenes, didina toleranciją bei gerina sveikatą ir gerovę.  


IAA EUROPE tiki, kad menas yra svarbiausias ir pagrindinis visuomenės elementas, ir kad visi piliečiai turi turėti galimybę patirti meną ir užsiimti profesionaliu menininku nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, socialinės ar ekonominės padėties.  


IAA Europa ragina sprendimų priėmėjus plėtoti vaizduojamąjį meną:  


1. SUTEIKIANT LYGIAS TEISES  

Klestinti meno sritis reikalauja įvairovės. Turime užtikrinti vienodą prieigą prie išteklių visiems menininkams ir užtikrinti, kad menininkams būtų suteiktos tos pačios teisės kaip ir kitoms profesijoms.

  

IAA siekia:  

  • Lygių ir teisingų galimybių meno praktikai ir dalyvavimui menininkams su įvairiomis tapatybėmis.  

  • Kad institucijos, organizacijos ir rėmėjai skatintų ir įgyvendintų pozityvias priemones įtraukti tuos, kurie buvo marginalizuoti ir nepakankamai atstovaujami.  

  • Kad visiems menininkams būtų suteikiamos vienodos socialinės, sveikatos apsaugos, draudimo ir pensijų teisės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra darbuotojai, laisvai samdomi ar savarankiškai dirbantys asmenys.  

  • Kad būtų užtikrintos finansavimo ir teisinės sąlygos, skatinančios ir garantuojančios įvairovę meno pasaulyje, kur saugoma saviraiškos laisvė, nepriklausomai nuo geografijos, etninės priklausomybės, amžiaus ar lyties, ir kur aktyviai mažinamos egzistuojančios spragos.  


2. STIPRINANT DARBO SĄLYGAS IR TEISINGĄ ATLYGINIMĄ UŽ MENINĘ VEIKLĄ  

Menas reikalauja profesionalių menininkų, kurie gali gyventi iš savo kūrybos ir dirbti laisvai. Atlyginti vaizduojamojo meno kūrėjams ir mažinti kliūtis mobilumui – tai investicija į mūsų visuomenių ateitį bei į šalių socialinę, kultūrinę ir ekonominę plėtrą.  


IAA siekia:  

  • Didesnių stipendijų ir dotacijų, nes jos svarbios užtikrinant inovacijas, saviraiškos laisvę ir demokratinį dalyvavimą meninėje profesijoje, taip pat prisideda prie įvairaus meno ir kultūros pasiūlymo.  

  • Kad dotacijų ir stipendijų sistemos būtų pagrįstos kolegų vertinimu, kaip yra moksle.  

  • Kad dotacijų ir stipendijų sistemos skatintų lygybę tarp menininkų.  

  • Kad būtų užtikrinta lengva meno ir menininkų judėjimo tarp šalių galimybė, konsoliduojamos mobilumo finansavimo programos ir mažinamos mobilumo kliūtys, leidžiančios lengviau gauti vizas.  

  • Kad vaizduojamojo meno kūrėjams būtų užtikrinamas teisingas atlyginimas už jų kūrybos eksponavimą viešai finansuojamose parodų erdvėse.  

  • Struktūrinių pokyčių muziejų ir lygiaverčių parodų erdvių veikloje, kur menininkai turėtų daugiau įtakos parodų turiniui ir už tai būtų tinkamai atlyginta.  

  • Kad būtų stiprinamos kolektyvinio derybų teisės ir į derybų procesus būtų įtrauktos menininkų asociacijos.  


3. SUTEIKIANT VISUOMENEI PRIEIGĄ PRIE VAIZDUOJAMOJO MENO EUROPOJE  


IAA siekia:  

  • Kad menas būtų prieinamas visiems žmonėms ir kultūriškai įvairus meno pasaulis.  

  • Nemokamos prieigos prie viešai finansuojamo meno.  

  • Didinti viešojo vaizduojamojo meno užsakymų skaičių visais administraciniais lygmenimis.  


4. UŽTIKRINANT ESTETINĘ KOMPETENCIJĄ VISIEMS  

Kiekvienas žmogus turi teisę kurti meną, jį vertinti, kritikuoti, mesti iššūkį, būti išprovokuotas, reaguoti į jį ir jo nepaisyti. Visi asmenys turi teisę mėgautis menu ir turėti prieigą prie kultūros įstaigų. 

 

IAA siekia:  

  • Stiprinti estetinį ugdymą mokyklose ir užtikrinti teisingas darbo sąlygas meno mokytojams.  

  • Užtikrinti mokytojų kompetenciją estetinių dalykų srityje.  


5. SOLIDARUMAS SU PAVOJUJE ESANČIAIS IR EGZILYJE ESANČIAIS MENININKAIS  


IAA siekia:  

  • Europos sprendimų priėmėjų vizijos ir strategijos dėl paramos pavojuje esantiems menininkams.  

  • Saugios prieglobsčio vietos persekiojamiems vaizduojamojo meno kūrėjams.  

  • Nuolatinių paramos programų menininkams, esantiems pavojuje.


IAA Europa pateikia rekomendacijas Europos valstybėms ir institucijoms, kurios gali ženkliai pagerinti vaizduojamojo meno kūrėjų darbo sąlygas Europoje ir leistų menininkams dirbti efektyviau bei pasiekti geresnių kūrybinių rezultatų. Rekomendacijose išskiriami trys pagrindiniai prioritetai:


1. IAA Kortelės Galiojimas  


Siūloma skatinti IAA kortelės pripažinimą, kad visos meno galerijos ir muziejai suteiktų nemokamą arba nuolaidų įėjimą jos turėtojams. Ši praktika jau taikoma kitoms meno formoms, pavyzdžiui, teatre ir muzikoje, kur profesionalūs menininkai dažnai gauna nemokamus arba pigesnius bilietus į renginius. Vizualaus meno srityje, suteikus tokią galimybę, muziejai neprarastų pajamų, nes parodos retai būna pilnai užpildytos, tad suteikti nuolaidą kai kuriems lankytojams nesumažina pardavimo galimybių.


2. Daugiau kūrybos Stipendijų  


Rekomenduojama, kad viešasis sektorius ir fondai daugiau dėmesio skirtų kūrybos stipendijoms vaizduojamojo meno kūrėjams. Dėl to, kad dauguma menininkų dirba laisvai samdomais ar savarankiškai dirbančiais asmenimis ir dažnai negauna pakankamai pajamų iš savo meno, stipendijos yra efektyviausias būdas finansuoti jų kūrybą. Šios stipendijos ne tik padėtų menininkams išgyventi, bet ir leistų kurti laisvai, be ekonominio spaudimo. Stipendijos turėtų būti suteikiamos fiksuotam laikotarpiui, padengiant gyvenimo išlaidas ir leidžiant menininkams pilnai susikoncentruoti į kūrybą. Svarbu, kad šios stipendijos būtų suteikiamos remiantis kolegų vertinimu, o ekspertų grupės reguliariai keistųsi siekiant užtikrinti įvairovę.


3. Meno Muziejų Vaidmens Keitimas  


Siūloma plėsti meno muziejų vaidmenį, kad jie ne tik rinktų ir rodytų meno kūrinius, bet ir patys juos kurtų bei samdytų menininkus jų sukūrimui. Šiuo metu dauguma muziejų eksponuoja skolintus šiuolaikinio meno kūrinius, tačiau menininkai dažnai negauna atlygio už jų sukūrimą. IAA Europa siūlo, kad muziejai taptų „meno fabrikais“, panašiai kaip teatrai ir orkestrai, kurie tiesiogiai samdo menininkus. Tai padėtų užtikrinti teisingą menininkų atlyginimą ir geresnes darbo sąlygas.


Rekomenduojama, kad muziejai bent trečdalį savo biudžeto skirtų gyvų menininkų atlyginimui – per meno pirkimą, autorines teises arba tiesioginį samdymą jų parodoms.


Generalinę asamblėją organizavo IAA EUROPE (tarptautinės dailininkų asociacijos Eurpos padalinys) ir Lietuvos dailininkų sąjunga, pirmininkė Eglė Ganda Bogdanienė.


Comments


bottom of page