top of page
Ieškoti

Vilniaus rotušėje atidaroma aukso mūzų laureatų paroda

Gruodžio 3 d., antradienį, Vilniaus rotušėje Lietuvos dailininkų sąjunga atidaro 2024 metų Aukso Mūzos apdovanojimo laureatų parodą. Šiais metais apdovanojimai buvo suteikti Andriui Grigalaičiui, Matui Dūdai ir Rasai Žukienei.


Matas Dūda – menininkas, gimęs 1976 m. Taline, baigęs M.K. Čiurlionio menų gimnaziją Vilniuje ir Vilniaus dailės akademijos grafikos katedrą, kurioje įgijo estampo bakalauro bei magistro laipsnius. Menų licenciato laipsnį apsigynė 2006 m., po studijų Talino dailės akademijoje. Dūda nuo 2004 m. dirba Vilniaus dailės akademijoje, kur yra dėstęs giliaspaudės ir knygrišystės disciplinas bei tapęs docentu. Jo ilgametė pedagoginė ir profesinė patirtis suformavo menininką, kaip unikalią ir svarbią figūrą Lietuvos meno bendruomenėje​.


Dūdos kūrybos bruožai išsiskiria giliaspaudės technikų meistryste bei knygrišystės subtilumais. Autorius, inspiruotas senųjų grafikos tradicijų, nuolat tyrinėja įvairias meno raiškos formas, pavyzdžiui, personalinėje parodoje „Gibaras Bauzdint“ jis eksperimentavo su juodojo oforto technika, perteikdamas įspūdingas, atmosferiškas kompozicijas. Dūdos kūryboje dominuoja medžiagiškumo tyrinėjimai, o jo darbai dažnai įtraukia žiūrovus per meditatyvius, dėmesį koncentruojančius elementus.


Dūda dalyvauja tarptautinėse parodose nuo 1997 m., jo kūryba eksponuota Lietuvoje ir užsienyje, įskaitant Seulo ir Leipcigo knygų muges bei Estijos bienales. Kartu su Lietuvos knygrišių gildija menininkas nuolat prisideda prie knygos meno sklaidos.



Andrius Grigalaitis (1982–2024) – talentingas fotografijos ir videomeno kūrėjas, gimęs ir augęs Lietuvoje, jis įgijo audiovizualinio meno bakalauro laipsnį Šiaulių universitete, o kūrybinių industrijų magistro laipsnį – Vytauto Didžiojo universitete. Grigalaitis aktyviai prisidėjo prie Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS), tapdamas jos komunikacijos vadovu, kurio dėka buvo suformuota šiuolaikiška LDS komunikacijos strategija ir sukurta daugybė Lietuvos kultūros gyvenimą iliustruojančių filmų, pasakojimų, siužetų. Dirbdamas Dailininkų sąjungoje Andrius ne tik dirbo su komunikacija ir vizualiniu stiliumi, bet ir aktyviai rūpinosi ir vystė edukacines programas.


Grigalaičio kūryboje vyrauja minimalizmo principai ir subtili monochrominė estetika. Jo fotografijose atsispindi išvalyti kompozicijos elementai, perteikiantys unikalią atmosferą ir melancholijos prisodrintą gamtos bei urbanistinės aplinkos grožį. Jis savo darbais įamžino tiek urbanistinius Šiaulių, Karoliniškių daugiabučių rajonus, tiek laukinę Dzūkijos gamtą, įkvėpimą semdamasis ir iš tolimesnių kraštų, tokių kaip Islandija. Pasak menotyrininkės Saulės Mažeikaitės, Grigalaičio fotografijos užburia savo efemeriškumu, kviečia pasinerti į vaizduotę ir susitapatinti su miglos švelniai išplauta aplinka, kuri virsta begalybės simboliu.


Grigalaitis yra pelnęs ne vieną apdovanojimą, įskaitant Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos premiją už išskirtinius vaikų ir jaunimo edukacijos projektus. Jo veikla buvo įvertinta ir tarptautiniu mastu – 2014 m. jam skirta JAV ambasados stipendija.



Rasa Žukienė – iškili Lietuvos menotyrininkė ir humanitarinių mokslų daktarė, turinti daugiau nei 30 metų patirtį tyrinėjant Lietuvos dailės istoriją. 1986 m. baigusi Vilniaus dailės akademiją, ji apgynė disertaciją „M. K. Čiurlionis: tarp simbolizmo ir modernizmo,“ kuri tapo pagrindu jos tolimesniems moksliniams tyrimams. Žukienė yra Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, Lietuvos Dailės istorikų draugijos ir tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) narė, aktyviai prisidedanti prie akademinio bei meno pasaulio sklaidos Lietuvoje​.


Profesinė Žukienės veikla atspindi gilų susidomėjimą XX a. Rytų Europos dailės istorija, Baltijos šalių išeivijos menu ir egzilio kultūra. Ji surengė ir kuruoja daugybę reikšmingų parodų, kurios skatina diskusijas apie meno vaidmenį istorijoje ir kultūroje, o moksliniai tyrimai ir straipsniai prisideda prie menotyros plėtros tarptautinėje akademinėje bendruomenėje​.


Žukienės pasiekimai ir indėlis į kultūros sklaidą buvo įvertinti ne vienu apdovanojimu: jai skirtas Kauno mokslininko prizas (2018), P. Vileišio medalis (2011) ir Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premija (2008). Be to, 2022 m. ji gavo Kauno miesto mero padėkos raštą už darbą įgyvendinant „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ projektą.

Comments


bottom of page