Birželio 14 d., antradienį, 18val., Šv. Jono gatvės galerijos rūsiuose atidaroma Romos Mikalauskytės šviesinių objektų paroda „F’ santykis“.
Parodoje „F’ santykis“ pristatome jaunosios tarpdisciplininio meno kūrėjos, VDA VF Grafikos programos III kurso studentės Romos Mikalauskytės (1999 g.) studijų metais sukurtus kūrinius. Paroda sudaryta iš skirtingų projektų, kurie apjungiami šviesos ir tamsos santykiu, medžiagiškumu bei žiūrovo įveiklinimu.
Romai Mikalauskytei itin svarbus santykis su medžiagomis, ji neatsitiktinai renkasi industrines, buityje ar grafikos laboratorijoje randamas medžiagas ir suteikdama joms kitas panaudos reikšmes, kuria galimas naujų tikrovių vizualizacijas: „Renkuosi šias medžiagas kaip ready-made pagrindą, nes įžvelgiu paprastuose, jau sukurtuose dalykuose esantį grožį, kuris gali sukelti estetinio pasitenkinimo jausmą. Svarbią vietą užima ir lytėjimas, kas turi reljefą ar faktūrą“.
Jaunajai menininkei įdomus ne pats parodos rezultatas, kas pateikiama jos visumoje, tačiau atkreipiamas dėmesys į detales, atskirus kūrinius, bei patį ekspozicijos pateikimą, įgalinant žiūrovą veikti: „Kūrinyje teikiu pirmenybę ne visumai, o fragmentui, kuris man asmeniškai tuo metu atrodo svarbus. Vėliau, stengiuosi manipuliuoti pasirinktos detalės masteliu ir paversti jį meno kūriniu erdvei”.
„F’ santykis“ projektas apie projekcijos sąvokos nagrinėjimą bei jos pateikimą tam tikrais kampais. Pats terminas projekcija dažniausiai suvokiamas kaip vaizdo atvaizdavimas plokštumoje, psichoanalizėje – kaip tam tikrų užslėptų bruožų perkėlimas į kitus asmenis, sukuriant nebūtas reikšmes, galios projekcija – tiesiogine ar netiesiogine jėga paveikti subjektus. Priklausomai nuo projekcijos tipo, jos kūrimui reikia erdvės — fizinės ar dar neįvardintos. Pastarajai esant, pasikeičia vidinė ar išorinė aplinka, to pasekmė — kintantis subjektyvus ir objektyvus realybės suvokimas. Atsižvelgiant į atskirties tašką, tarp būties ir nebūties, menininkės pagrindinis keliamas klausimas,- Koks bus ateities formavimas? Kaip atrodys visapusiškas žmogaus brėžinys? Situacija tarp priimamų sprendimų visumoje, kur svarbiausią vietą užima žiūrėjimo, mąstymo, kūrimo ir veikimo principai.
Ar mes galime statyti naują pasaulį ant seno pasaulio griuvėsių ar jam sukurti reikia lygios nugludintos vietos? Ar išlieka pozicija, seno interpretavimas, tik naujas pateikimas šiai dienai?,- klausia jaunoji menininkė.
F’ — veikia kaip nuoroda į projekcijų pasirinkimo diapozoną arba, kitaip tariant, aibę, o santykis veikia kaip projekcijų ryšys, sąveika vieno su kitu. Tyrinėjama kaip skirtingais kontekstais sudaroma aplinka ir sukuriamos naujos reikšmės. Žiūrovas kviečiamas tapti pasirinktos erdvės bei projekcijos dalimi, susikuriant savo aplinkos bei ateities hibridinį vaizdą. Suprantant savo kaip sąmoningos būtybės veiksmų ir pasekmių rezultatus pastarasis kviečiamas tapti ekspozicijos kamufliažiniu bendrininku, prisiimant atsakomybę už sudrumstą ar nusistovėjusį vandenį.
Parodos atidarymas birželio 14 d. 18 val. Šv. Jono gatvės galerijos rūsiuose.
Paroda įtraukta į „Kultūros naktis 2022“ renginio maršrutą.
Paroda veiks iki birželio 24 d.
Comments