Spalio 17 d. Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, įvyko tarptautinė konferencija „Menas ir karas“, organizuoja IAA EUROPE (tarptautinės dailininkų asociacijos Eurpos padalinio), Lietuvos meno kūrėjų asociacijos ir Lietuvos dailininkų sąjungos.
Konferenciją atidarė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas su pranešimu „Ką atminties išsaugojimo institucijos daro ginkluoto konflikto metu?“. Pranešime buvo keliami klausimai, kokius naujus vaidmenis atminties institucijos gali prisiimti ginkluoto konflikto ir karo „už teisę būti civilizuotu“ metu? Bei ar muziejai, kurie paprastai planuoja savo veiklą iš anksto, gali greitai reaguoti į nepaprastąsias situacijas?
Dr. Gintautas Mažeikis savo pranešime „Apie Dievą, kuris nukryžiuoja savo sūnų: Antikarinė poezija“ kalbėjo apie tragišką, egzistencinę antikarinę poeziją ir jos neigiamą dialektiką. Neigiama dialektika, pasak Adorno, padeda atskleisti vienintelio ir amžino karo beprasmybę bei pragarą.
Sekantį pranešimą skaitęs menininkas Mindaugas Lukošaitis kalbėjo apie savo asmeninę patirtį, užaugus vietovėje, kur karo palikti pėdsakai (krateriai ir apkasai) kėlė klausimus apie praeitį. Menininkas reflektavo, kaip šie karo randai susiliejo su dabartine realybe, ypač po Rusijos invazijos į Ukrainą. Pranešime nagrinėjamas tęstinis karo brutalumas, imperinis smurtas, ir tai, kaip karas bei jo atspindžiai tampa kūrybos ir kompozicijos principu tiek mene, tiek karo veiksmuose. Lukošaitis taip pat pabrėžė, kaip šiuolaikinis menas, propaganda ir karas formuojami per tam tikrą išdėstymą ir kompozicijas, kurios jam asmeniškai ypač ryškiai pasireiškia piešinyje.
IAA EUROPE prezidentas, suomijos menininkas dr. Teemu Mäki skaitė pranešimą „Menas karo metu: Kam jo reikia ir kodėl?“ Savo pranešime Mäki nagrinėjo meno vaidmenį karo metu iš įvairių perspektyvų. Kaip pasikeičia meno visuomeninis vaidmuo karo metu? Ar karo metu poreikis menui didėja, ar mažėja? Ar menas turėtų nagrinėti karo temą, ar suteikti tam tikrą pabėgimą nuo jo? Ar menininkams sunku išlaikyti kūrybinę motyvaciją karo metu, ar karas padidina jų motyvaciją kurti meną? Kaip menas gali mums padėti karo metu?
Konferencijos programoje taip pat buvo rodytas Tetyana'os Chorna reportažas iš Ukrainos. Video montaže menininkė pristatė šiandienį menininkų ir meno institucijų gyvenimą Ukrainoje, karo sąlygomis.
Konferenciją uždarė Britų menininkės Anjalikos Sagar paskaita, kurioje buvo bandyta pažvelgti į įvairesnius pasaulyje vykstančius konfliktus ir menininkus reakcijas į juos, konfliktų pasekmėse gimstančius kūrinius, idėjas ir judėjimus. Sagar analizavo Indijos ir artimųjų rytų kontekstus. Pranešimo gale menininkė skaitė ištrauką iš rašytojos Etel Adnan kūrinio „Arabų apokalipsė“.
Commentaires