top of page

Teisingas atlygis menininkams: Trys žingsniai, kaip tai pasiekti

Tyrimo ataskaita "Teisingas atlygis menininkams: Trys žingsniai, kaip tai pasiekti" aptaria menininkų darbo sąlygas Lietuvoje ir siūlo konkrečius žingsnius bei sprendimus, kaip pagerinti jų teisinę ir ekonominę padėtį. Tyrimas atskleidžia, kad du trečdaliai menininkų susiduria su situacijomis, kai už jų darbą neatlyginama, ir nagrinėja šio reiškinio priežastis bei siūlo galimus sprendimus.  


Tyrimo ataskaitoje akcentuojama, kad nevyriausybinės meno kūrėjų organizacijos dažniau linkusios mokėti menininkams atlyginimą nei, pavyzdžiui, valstybiniai muziejai ar menininkų valdomos galerijos. Vis dėlto, tyrimas pabrėžia, kad net ir nevyriausybinėse organizacijose menininkų derybinė galia yra silpnesnė, todėl joms siūloma stiprinti savo autonomiškumą ir aktyviau dalyvauti derybose dėl menininkų profesinių interesų.   


Tyrimas taip pat siūlo konkrečius žingsnius, kaip užtikrinti teisingą atlygį menininkams, įskaitant standartinių įkainių už kūrybą nustatymą, į kūrybos veiklas orientuotos kultūros politikos formavimą ir autonomiškumą bei decentralizaciją laiduojančio finansavimo modelio sukūrimą. Šios rekomendacijos yra aktualios visoms meno sritims, įskaitant ir nevyriausybines meno kūrėjų organizacijas.   


Ataskaitos išvados rodo, kad menininkų profesinės padėties gerinimas reikalauja kompleksinių sprendimų, kuriuose dalyvautų tiek valstybė, tiek meno lauko veikėjai. Nevyriausybinės meno kūrėjų organizacijos, aktyviai įsitraukdamos į šiuos procesus, gali prisidėti prie teisingesnių ir tvaresnių darbo sąlygų kūrimo Lietuvos meno lauke.  


Tyrimo ataskaitą parengė:

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto tyrėjas

dr. Tadas Šarūnas


Ši tyrimo ataskaita yra parengta pagal sutartį tarp

MB Nepriklausomi sociologai ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos


Tyrimo veiklas finansavo:

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Lietuvos dailininkų sąjunga

Lietuvos fotomenininkų sąjunga


Kviečiame susipažinti su pilnu tyrimu čia:



1 則留言


л

按讚
bottom of page