top of page
Ieškoti

Vaizdo įrašuose pristatyti penki Lietuvos ekslibriso kūrėjai

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje surengtos penkių Lietuvos profesionalių dailininkų – Henrietos Vepštienės, Rimto Kazio Tarabildos, Birutės Matijošaitytės, Evos Labutytės ir Gražinos Didelytės – ekslibrisų parodos. Siekiant, kad autentiškus dailininkų prisiminimus apie ekslibrisų kūrybą išgirstų kuo didesnė visuomenės dalis, apie kiekvieną kūrėją parengti vaizdo įrašai.


Šiuose įrašuose pateikiama nemažai informacijos apie autorių knygos ženklų kūrybą, mažosios grafikos kūrinių svarbą ir jų reikšmę Lietuvos kultūrai. Skelbiame visų penkių vaizdo įrašų trumpą apžvalgą.


Henrieta Vepštienė

Henrieta Vepštienė susidomėjo ekslibrisais tais laikais, kai sovietų suvaržymai susirašinėti kiek atsivėrė. Mažo formato darbus tuomet jau buvo galima įdėti kartu su rašomu laišku. 1972 m. apsilankiusi Lietuvoje ji pradėjo susirašinėti su keliais pažįstamais. Pradėjusi gauti ekslibrisus iš ten ir iš įvairių kitų kraštų, nusprendė sukurti ir savo darbų. Kurti ekslibrisus ją skatino brolis Vytautas O. Virkau, kuris taip pat buvo sukūręs nemažai ekslibrisų.


Kazys Rimtas Tarabilda

Kazys Rimtas Tarabilda pirmąjį ekslibrisą sukūrė sau apie 1960 metus. Ekslibrisas buvo autoironiškas – rūkančio velniuko piešinys. Nors pats jis niekada nerūkė. Labai domėjosi vyriausiojo brolio Arūno piešiniais. Matyt, tai ir pastūmėjo jį pradėti kurti ekslibrisus. Iš viso jis yra sukūręs daugiau kaip 30 ekslibrisų linoraižinio, oforto, cinkografijos ir mišria technika. Didžioji dalis jo sukurtų darbų yra skirti draugams dailininkams.Birutė Matijošaitytė

Grafikė Birutė Matijošaitytė pirmuosius du ekslibrisus išraižė 1961 metais, kai tik pradėjo studijuoti Vilniaus dailės institute. Nuo to laiko juos skirdavo draugams, artimiesiems. Iš viso B. Matijošaitytė yra sukūrusi apie 200 knygos ženklų. Iš jų labiausiai didžiuojasi darbais, skirtais Saliamonui Banaičiui, Sintautų bažnyčiai, popiežiui Jonui Pauliui II, Vincui Kudirkai. Kūrėja viliasi, kad praėjus tam tikram laiko tarpui, ekslibriso meno populiarumas grįš taip pat, kaip grįžta mados.Eva Labutytė

Evos Labutytės kūryboje ekslibrisai užėmė svarbią vietą. Kurti ekslibrisus ji ypač mėgo. Tam skirdavo nemažai laiko, gana ilgai brandindavo pagrindinę mintį, parengdavo ne vieną eskizo variantą, kruopščiai rinkdavo medžiagą apie tai, kam darbas būdavo skiriamas. Ji kūrė ekslibrisus, skirtus bibliotekoms, draugijoms, muziejams, mokykloms ir, žinoma, asmenims. Iš viso dailininkė yra sukūrusi daugiau kaip 300 ekslibrisų.Gražina Didelytė

Gražina Didelytė – talentinga menininkė, be kurios subtilaus braižo darbų neįsivaizduojama Lietuvos grafika. Per visą gyvenimą G. Didelytė sukūrė apie 700 ekslibrisų. Į grafikės kūrybinį akiratį pateko jos amžininkai: menininkai, rašytojai, švietėjai, dvasinio pasaulio kūrėjai, visi tie, kurių veiklą ar kūrybą jai atrodė prasminga įamžinti. Iškalbingose grafinėse miniatiūrose menininkė perteikė ne tik jų interesų ratą, darbą, pasaulėžiūrą, bet ir būdo bruožus, vidinį pasaulį.Primename, kad bibliotekos III a. galerijoje iki rugsėjo 29 d. eksponuojamos Henrietos Vepštienės, Birutės Matijošaitytės, Evos Labutytės ir Gražinos Didelytės ekslibrisų parodos, o bibliotekos Knygos grafikos centre (I a.) iki rugsėjo 29 d. eksponuojama Kazio Rimto Tarabildos ekslibrisų paroda. Kviečiame apsilankyti.

Vaizdo įrašai yra Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projekto „Neeiliniai susitikimai ekslibrisų erdvėje“, vykdomo 2023 m. birželio 1 d. – gruodžio 10 d., dalis.

Projektą įgyvendina Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Projekto partnerė – Lietuvos dailininkų sąjunga.


Išsamesnės informacijos apie projektą ieškokite https://savb.lt/lt/2023-projektai/neeiliniai-susitikimai-ekslibrisu-erdveje/

Skaitykite mūsų tinklaraštį http://ekslibrisai.blogspot.com/

Sekite mus „Facebook“ paskyroje https://www.facebook.com/SAVB.info


Šiuos vaizdo įrašus draudžiama kopijuoti bet kokia forma ar būdu. Viešai skelbiant būtina nurodyti originalų vaizdo įrašo adresą ir autorystę. Norint vaizdą viešinti kitais būdais būtinas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos sutikimas.


© Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, 2023

Comentarios


bottom of page